Holden Hurricane - odrestaurowany, na wideo

Holden Hurricane
Holden Hurricane

Holden to australijska marka, której narodziny datuje się na 1856 rok. Wtedy to zaistniała jako producent wyrobów rymarskich. Później firma zajęła się motoryzacją, a odkąd w 1931 roku została przejęta przez General Motors - wypłynęła na szerokie wody samochodowego światka. Teraz Holden operuje głównie w Australii i Azji, sprzedając tam produkty GM-u, a także swoje modele, często genialne, ale niedostępne w Europie, takie jak Holden VE Ute SS V z sześciolitrową V-ósemką pod maską.

Marka ta zagościła dziś u nas w związku z odbudową konceptu Hurricane (RD001), zaprezentowanego po raz pierwszy w 1969 roku. Był to pierwszy concept car zbudowany przez australijską markę, a pokazano go światu podczas Melbourne Motor Show. Napędzany był 4,2 litrową V-ósemką o mocy 260 KM. Najciekawsza w tym aucie była górna część kabiny, przygotowana na kształt samolotowej owiewki. Hydraulicznie sterowany element przesuwał się nad przednie koła, pozwalając zająć miejsce w kabinie. Ciekawe, jak sprawdziłby się w czasie deszczu.

Hurricane wyróżniał się jeszcze kilkoma elementami, które wiele lat później trafiły na stałe do samochodów - kamerą cofania, czy pierwowzorem dzisiejszych nawigacji.

Australijczycy odbudowali zaprezentowany przed laty koncept i będą się nim chwalić podczas wystawy Motorclassica, którą obejrzeć będzie można od 21 października w Melbourne Royal Exhibition. Kto się wybiera?

 

REKLAMA
REKLAMA