REKLAMA

Holowanie auta - o tym warto pamiętać

Mogłoby się wydawać, że holowanie auta to prosta prawa - jeden samochód ciągnie, drugi jest ciągnięty. W rzeczywistości operacja jest trudna i może zagrażać bezpieczeństwu.

Jak holować samochód? shutterstock.com
Jak holować samochód?

Poranny przymrozek sprawił, że silnik nijak nie chce się uruchomić? Skończyło się paliwo? A może pojawiła się inna usterka? Pierwsza myśl - trzeba samochód przewieźć do warsztatu. Skorzystanie z lawety to najwygodniejsza i najbezpieczniejsza forma, ale i zdecydowanie najdroższa. Większość kierowców decyduje się na holowanie auta. Polega ono oczywiście na połączeniu auta sprawnego z tym niesprawnym za pomocą sztywnego holu lub elastycznej linki. Skupmy się na tym drugim, znacznie bardziej popularnym rozwiązaniu.

REKLAMA

Holowanie auta - podstawy

Żeby w ogóle myśleć o holowaniu, auto musi mieć ważne polisę OC i przegląd techniczny, a także sprawne układ hamulcowy, układ kierowniczy i oświetlenie zewnętrzne. Oczywiście w samochodzie holowanym musi siedzieć kierowca posiadający odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem. Oświetlenie w samochodzie holującym zawsze musi być włączone (światła mijania), natomiast nie musimy włączać świateł w aucie holowanym - uruchomienie świateł pozycyjnych wymagane jest jedynie w okresie obniżonej widoczności. Warto również pamiętać, żeby nie włączać świateł awaryjnych - ich użycie nie tylko nie jest wymagane, ale niezgodne z przepisami. Najważniejsze jest, aby za tylną szybą auta holowanego, po jej lewej stronie, umieścić trójkąt ostrzegawczy. Do holowania powinniśmy wykorzystać biało-czerwoną linkę lub taką, która na środku ma zawieszoną czerwoną bądź żółtą chorągiewkę. Taka linę można kupić na większości stacji pali, przy czym nie może być ona krótsza niż 4 metry, ani dłuższa niż 6 metrów.

Zobacz też: Ile kosztuje oklejenie dachu na czarno? Sprawdziliśmy

Holowanie auta jest możliwe wszędzie, oczywiście poza autostradami. Warto pamiętać, że podczas holowania obowiązują nas inne ograniczenia prędkości. I tak w mieście nie możemy poruszać się szybciej niż 30 km/h, natomiast poza terenem zabudowanym prędkość nie może przekraczać 60 km/h. Na obu kierowcach spoczywa też duża odpowiedzialność. Osoba prowadząca auto holujące powinna jechać płynnie i spokojnie, pamiętając, że jest ono połączone z autem holowanym. Konieczne jest też płynne ruszanie i stopniowe, powolne naprężanie liny - jeżeli lina będzie luźna i ruszymy zbyt gwałtownie, najpewniej urwiemy linę lub uszkodzimy śrubę mocującą. W najlepszym wypadku lina będzie nadawała się do wyrzucenia, w najgorszym - wybijemy szybę w jednym z samochodów. Kierowca samochodu holowanego musi pamiętać natomiast o tym, że jeśli silnik w jego aucie nie pracuje, zarówno skręcanie jak i hamowanie będzie wymagało od niego użycia znacznie większej siły, bo nie będą działały wtedy pompy wspomagające te układy.

Holowanie auta - przepisy

Oto najważniejsze informacje dotyczące holowania auta, jakie znajdziemy w kodeksie ruchu drogowego:

  • prędkość samochodu holującego nie przekracza 30 km/h w terenie zabudowanym praz 60 km/h poza terenem zabudowanym,
  • samochód holujący musi mieć zawsze włączone światła mijania,
  • samochód holowany musi prowadzić kierowca trzeźwy i posiadający uprawnienia,
  • oba pojazdy są połączone w sposób wykluczający ich rozłączenie w trakcie jazdy,
  • samochód holujący musi być oznaczony trójkątem ostrzegawczym, umieszczonym z tyłu, po lewej stronie; zamiast trój kata można wykorzystać widoczne dla innych uczestników ruchu, żółte sygnały błyskowe (przy czym nie chodzi tu o światła awaryjne)
  • odległość między pojazdami wynosi od 4 m do 6 m, a połączenie jest oznakowane na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzone w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej.

Zobacz też: cofanie liczników traktowane jak przestępstwo

Komentarze

 (16)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA