Honda Civic Type R. Cennik startuje od kwoty ćwierć miliona złotych

Nowa Honda Civic Type R pozostaje wierna swoim zasadom. Dwa litry pojemności, napęd na przód, brak hybrydy i kapitalne prowadzenie. Tyle że kosztuje o blisko 100 tys. zł więcej, niż jeszcze dwa lata temu.

Honda Civic Type R 2022 fot. materiały prasowe
Honda Civic Type R 2022

Honda publikuje szczegóły dotyczące cen niecierpliwie wyczekiwanego, nowego Civica Type R. Najnowszy Type R nawiązuje do długiej tradycji wyczynowych pojazdów inspirowanych duchem wyścigów, ponownie przesuwając granice osiągów w samochodach z napędem na przednią oś. Pomimo zmian, służących podniesieniu osiągów, nowy Type R wciąż doskonale łączy wysokie zdolności do wyczynowej jazdy z przydatnością na co dzień, podczas odwożenia dzieci do szkoły. Z tyłu zmieści się ich co prawda tylko dwoje, ale przecież Type R nie jest szkolnym autobusem.

Honda Civic Type R 2022fot. materiały prasowe
Honda Civic Type R 2022

Honda Civic Type R – cennik 11. generacji hot-hatcha

Ceny modelu Civic Type R startują od niebotycznego jeszcze kilka lat temu, a dziś niestety całkiem już normalnego poziomu 244 900 zł. Szybki rzut oka na archiwalne cenniki pokazuje, że nawet w 2020 roku, a więc raptem dwa lata temu, za 320-konnego Civica Type R trzeba było zapłacić „zaledwie” 155 tys. złotych. Rok później skok ceny był zauważalny, ale wciąż było to 171 tys. zł. Mamy rok 2022 i cena szybuje do poziomu blisko ćwierć miliona złotych. I nawet jeśli za tę cenę klienci otrzymają najbardziej zaawansowanego i wszechstronnego Civica Type R, jaki dotychczas powstał, to i tak świadomość tak dużych podwyżek cen samochodów po prostu boli.

Wróćmy jednak do samochodu, którego najnowsza generacja to najszybszy i najbardziej wszechstronny Civic Type R w historii, bazujący na doświadczeniach z poprzedniego modelu. W Type R dostępna jest tylko jedna opcja silnikowa – jest to najmocniejszy i najpotężniejszy VTEC Turbo, jaki kiedykolwiek wyprodukowała Honda. Silnik generuje 329 KM przy 6500 obr./min, podczas gdy maksymalny moment obrotowy 420 Nm jest dostępny już przy 2600 obr./min i pozostaje na tym poziomie do 4500 obr./min, a silnik swobodnie rozkręca się aż do 7000 obr./min. Dzięki temu Civic Type R może rozpędzić się od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,4 sekundy, a następnie osiągnąć prędkość maksymalną 275 km/h. W uzyskiwaniu takich osiągów pomaga ulepszona sześciobiegowa przekładnia manualna.

Honda Civic Type R 2022fot. materiały prasowe
Honda Civic Type R 2022

Honda Civic Type R – nadwozie i wnętrze

Standardowe elementy wyposażenia to między innymi opracowane specjalnie dla wersji Type R elementy stylistyczne, dzięki czemu jest on niższy i szerszy od standardowego Civica, z którego wykorzystano jedynie drzwi przednie i klapę bagażnika. Nowe, aerodynamicznie ukształtowane nadkola w połączeniu z bardziej wydajnym tylnym spojlerem, oferują znaczący poziom użytecznej siły docisku do nawierzchni. Standardowo montowane są również nowe, szerokie, 19-calowe felgi w matowej czerni, wykonane z lekkich stopów, na które zakładane są opony Michelin Pilot Sport 4S, stworzone z wykorzystaniem hybrydowej mieszanki gumowej, zapewniającej przyczepność na różnych rodzajach nawierzchni.

Honda Civic Type R 2022fot. materiały prasowe
Honda Civic Type R 2022

We wnętrzu Civic Type R oferuje w pełni konfigurowalny, cyfrowy zestaw wskaźników, który jest standardem w modelu Type R i stanowi podstawę centralnego układu kokpitu, który zwiększa koncentrację kierowcy podczas intensywnej jazdy. Współpracuje on z dostępnymi trybami jazdy, podkreślając widoczność tych wyświetlanych informacji, które w danym momencie są najważniejsze dla kierowcy. Po raz pierwszy w modelu Type R do predefiniowanych trybów jazdy (Comfort, Sport i wyścigowy +R) dołącza nowy, w pełni programowalny tryb Individual Mode, który oferuje swobodę w dostosowaniu samochodu do własnych preferencji. Obejmuje on wiele obszarów, takich jak m.in. charakterystyka zawieszenia, szybkość reakcji przepustnicy, układ kierowniczy, odczyty na wyświetlaczu czy poziom głośności silnika. Ustawienia te można wybierać za pośrednictwem centralnego, dużego ekranu dotykowego, a także szeregu nowych opcji i funkcji w ramach systemu informacji i rozrywki, który w standardzie zawiera Android Auto i bezprzewodowy Apple CarPlay.

Wśród nowych funkcji jest system Honda LogR – system rejestracji danych, który czerpie informacje z wielu czujników rozmieszczonych w samochodzie. Dostarcza on kierowcy obszerny pakiet danych, przedstawianych w sposób, który ma pomóc w rozwijaniu umiejętności prowadzenia samochodu. Za pośrednictwem centralnego ekranu dotykowego parametry takie jak przeciążenia w jednostkach G, siły działające na opony, jak również istotne poziomy temperatury czy ciśnienia są prezentowane w przejrzystych, łatwych do interpretacji formatach.

Pierwsze dostawy nowej Hondy Civic Type R w Europie spodziewane są w pierwszym kwartale 2023 r.

REKLAMA