Honda Civic Type R - Więcej mocy i ręczna skrzynia biegów

Oto Civic Type R na rok 2023, najmocniejszy samochód drogowy Hondy z oznaczeniem R jaki kiedykolwiek zbudowano. Ma 4-cylindrowy, 2-litrowy silnik, napęd na przednie koła oraz ręczną skrzynię biegów i nie korzysta z technologii hybrydowej. To hot hatch w starym stylu, ale jeszcze niewiele o nim wiadomo.

Honda Civic Type R materiały prasowe
Honda Civic Type R 2023
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 93 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY


Dziś Honda przygotowała jedynie prezentację wyglądu najnowszego Civica Type R. To z pewnością będzie ostatnia niezelektryfikowana generacja usportowionej kompaktowej Hondy. Jednak nie znamy jeszcze ani dokładnej mocy, ani osiągów. Honda długo wprowadza ten model na rynek poprzedzając oficjalną premierę wieloma zajawkami z zakamuflowanymi samochodami i szczątkowymi informacjami o możliwościach auta. Może jest to modna dziś w sieci strategia podgrzewania atmosfery, a może inżynierowie potrzebują więcej czasu na spełnienie rygorystycznych norm homologacyjnych.

Wiadomo, że samochód jest niższy, dłuższy i szerszy oraz, że R-ka pozostanie przy 2-litrowym silniku z turbodoładowaniem i 6-stopniowej ręcznej skrzyni biegów. Odchodząca generacja produkowała 320 KM i przyspieszała do setki w 5,8 s. Wciąż nie wiadomo ile koni dorzucili inżynierowie. Można się spodziewać, że pojawią się różnice w zależności od rynków, na których będzie oferowany Civic Typer R.

Honda Civic Type Rmateriały prasowe
Honda Civic Type R 2023

Honda Civic Type R - Szybsza na torze 

Auto ma też większy i skuteczniejszy spoiler, co z pewnością miało wpływ na ustanowienie nowego rekordu dla samochodu z napędem na przednie koła na torze Suzuka w Japonii (2 min 23,120 s). Najnowsza generacja jest szybsza w poprzedniej kategorii o niecałą sekundę. Bez dwóch zdań Honda będzie chciała pokazać też swoje kompetencje na Północnej Pętli i pobić czas poprzedniej generacji (7 min 43,8 s). Widać wyraźnie, że inżynierowie intensywnie pracowali nad tym, by aerodynamika pomogła Civicowi Type R osiągać lepsze czasy podczas jazdy torowej.
Wnętrze utrzymuje się w kolorystyce typowej dla Typer R, czyli czerni przełamanej czerwonymi akcentami. Uwagę przyciąga tryb jazdy +R oraz rejestrator danych Honda LogR, który pozwala dokładnie śledzić technikę jazdy po torze.

Honda Civic Type Rmateriały prasowe
Honda Civic Type R 2023

Honda Civic Type R - Mniejsze felgi

Honda obiecuje, że najnowsza generacja ma poprawione zawieszenie oraz układ kierowniczy. Co ciekawe poprzednik toczył się na 20-calowych kołach, a najnowszy Civic Type R ma 19-tki. Można się spodziewać, że są lżejsze, co poprawi prowadzenie oraz osiągi. Za to zdecydowano się na szersze opony Michelin Pilot Sport 4 S. Zamiast 245/30 ZR20 wybrano 265/30 ZR19.
Wciąż brakuje informacji, na które rynki trafi najnowsza Honda Civic Type R i w jakiej specyfikacji. Na dokładne informacje będziemy musieli poczekać do jesieni 2022 roku.

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA