Honda Civic Type R - rusza produkcja (galeria)

Rusza produkcja nowej generacji Hondy Civic Type R. Japoński hot-hatch jeszcze przed premierą zdążył pobić rekord toru Nurburgring.

Honda Civic Type R
Honda Civic Type R
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 93 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Honda Civic Type R nowej generacji to model, na który czeka każdy (zamożny) fan hot-hatchy. Japoński kompakt to prawdziwie ekstremalny samochód, którym równie dobrze można podróżować na co dzień. W brytyjskiej fabryce w Swindon rusza właśnie jego produkcja.

REKLAMA

Przypomnijmy, że niedawno Honda Civic Type R została królową Północnej Pętli, pokonując na legendarnym torze Nurburgring poprzedniego rekordzistę, Volkswagena Golfa GTI Clubsport S. Japoński model pobił go aż o 5,41 sekundy, przejeżdżając okrążenie Nurburgringu w czasie 7 minut i 43,8 sekundy. Warto dodać, że od poprzedniego Type R nowy model jest szybszy z kolei o 6,8 sekundy.

Co prawda rekord ten został pobity przez samochód w wersji przedprodukcyjnej, w którego wnętrzu zamontowano klatkę, a na obręcze założono opony torowe, choć dopuszczone też do użytku na drogach publicznych, ale Honda podkreśla, że pod względem technicznym ten egzemplarz nie różni się od samochodu, który zobaczymy w salonach w dalszej części roku.

REKLAMA

REKLAMA

Honda Civic Type R
Honda Civic Type R

Jaki silnik pracuje pod maską nowego Type R? Jest to 2-litrowa jednostka VTEC turbo, która osiąga moc 320 KM i 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Krótsze przełożenia 6-biegowej przekładni mechanicznej mają wpływ na lepsze przyspieszenie, a nowy pakiet aerodynamiczny zapewnia lepszą niż dotychczas stabilność przy wysokich prędkościach.

REKLAMA

Honda Civic Type R
Honda Civic Type R

Nadwozie Hondy Civic Type R jest teraz lżejsze o 16 kg, a jego sztywność skrętną poprawiono o 38 proc., dzięki czemu samochód pewniej i stabilniej prowadzi się w zakrętach. Przyspieszenie? Do "setki" Civic Type R dochodzi w 5,7 sekundy.

REKLAMA

REKLAMA

Honda Civic Type R
Honda Civic Type R

Kierowca będzie mógł sam zdecydować jak ma się zachowywać auto w czasie jazdy. Poza dostępnym również w modelu poprzedniej generacji trybem +R, pojawił się również nowy tryb Comfort. Zależnie od wyboru dokonanego przez kierowcę, zmianie ulega charakterystyka tłumienia amortyzatorów, siła wspomagania w układzie kierowniczym, skok i kultura pracy drążka zmiany przełożeń, a także sposób reakcji przepustnicy. 

REKLAMA

Honda Civic Type R
Honda Civic Type R

Jesteśmy bardzo ciekawi jak to wszystko wypadnie w praktyce. Pierwsze egzemplarze wyjadą z fabryki już niebawem, a my ostrzymy sobie zęby na pierwszą prezentację i późniejszy szczegółowy test.

Zobacz także:

REKLAMA

REKLAMA