Honda Civic Type R z nowym rekordem Nurburgringu

Najszybsze auto przednionapędowe na Nurburgringu to od niedawna Honda Civic Type R nowej generacji. 

Honda Civic Type R
Honda Civic Type R
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 93 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Japoński model poprzedniego rekordzistę, Volkswagena Golfa GTI Clubsporta S, pobił aż o 5,41 sekundy (okrążenie Nurburgringu przejechał w czasie 7 minut i 43,8 sekundy). Od poprzedniego Type R nowy model jest szybszy z kolei o 6,8 sekundy.

REKLAMA

Co prawda rekord został pobity przez samochód w wersji przedprodukcyjnej – w jego wnętrzu zamontowano klatkę a na obręcze założono opony torowe (dopuszczone do użytku na drogach publicznych) – ale Honda podkreśla, że pod względem technicznym ten egzemplarz nie różni się od samochodu, który zobaczymy w salonach w dalszej części roku (produkcja auta rozpocznie się w lecie).

O lepszych osiągach decyduje przede wszystkim zmodyfikowany silnik nowego Type R'a. 2-litrowa jednostka VTEC turbo osiąga moc 320 KM i 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Krótsze przełożenia 6-biegowej przekładni mechanicznej mają wpływ na lepsze przyspieszenie a nowy pakiet aerodynamiczny zapewnia lepszą niż dotychczas stabilność przy wysokich prędkościach.

Nadwozie Hondy Civic Type R jest teraz lżejsze o 16 kg, a jego sztywność skrętna poprawiono o 38% - dzięki temu samochód pewniej i stabilniej prowadzi się w zakrętach.

Jak mówi Ryuichi Kijima, główny inżynier odpowiedzialny za opracowanie podwozia, "Prędkość osiągnięta podczas pokonywania zakrętów nową Type R jest wyższa, ponieważ samochód ma szerszy rozstaw kół i szersze opony, dłuższy rozstaw osi, nowe tylne zawieszenie wielowahaczowe oraz wspaniałe właściwości aerodynamiczne, które poprawiają stabilność.

Dla przykładu, kierowcy zazwyczaj wchodzą w zakręt za Metzgesfeld z prędkością około 150 km/h. Nawet na tym średnio szybkim zakręcie, prędkość jest o około 10 km/h wyższa, za sprawą znakomitej stabilności modelu Type R. Dzięki poprawie osiągów w zakrętach, możemy zwiększyć prędkość, pomagając nowemu Type R osiągnąć znacznie lepszy czas okrążenia".

Zobacz także:
REKLAMA