Honda e Prototype (Genewa 2019)

Na salonie samochodowym w Genewie Honda pokazała model e Prototype, przedprodukcyjna wersję miejskiego elektrycznego auta.

Honda e Prototype (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Honda e Prototype (Genewa 2019)

Honda e Prototype jest kolejnym wcieleniem zapowiedzi pierwszego elektrycznego modelu japońskiej marki, który niebawem wejdzie do produkcji. Wcześniej, w 2017 roku we Frankfurcie, prezentowany był bardzo udany koncept Honda Urban EV.

Podczas genewskich targów Honda zdradziła istotną informację. Pierwszy elektryczny model, zbudowany przez Japończyków specjalnie dla rynku europejskiego, budzi ogromne zainteresowanie.

Żeby nie być gołosłownym, według danych producenta, zebrano już przeszło 15 tysięcy zamówień na auto, które prezentowane jest wciąż jako prototyp! Jego produkcyjna wersja zostanie oficjalnie pokazana na jesiennych targach samochodowych we Frankfurcie, a do produkcji trafi przed końcem 2019 roku.

Zobacz także: gorące premiery Genewa Motor Show 2019

REKLAMA

Honda e Prototype (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Honda e Prototype (Genewa 2019)

Honda e Prototype jest ewolucją modelu Urban EV Concept, który zebrał świetne recenzje za stylistykę łączącą design retro i nowoczesne rozwiązania. Wersja e Prototype jest nieco bardziej przyziemna, bo otrzymała „normalne” koła, a przedni pas nie jest tak futurystyczny, jak wcześniej.

Model Urban EV Concept miał troje drzwi, natomiast w e Prototype widać już pięcioro drzwi, przy czym tylna para ma sprytnie schowaną klamkę, przez co faktycznie auto wygląda na wciąż trzydrzwiowe.

Kolejna zmiana to zastąpienie kwadratowych tylnych świateł okrągłymi, co wyszło małej Hondzie na dobre. Nie można na pewno oczekiwać, że w modelu produkcyjnym zobaczymy kamery w miejscu tradycyjnych lusterek. Możliwe, że dostępne będą opcjonalnie.

REKLAMA

Honda e Prototype (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Honda e Prototype (Genewa 2019)

Honda e Prototype ma zapewniać średni zasięg przekraczający 200 kilometrów, co dla samochodu miejskiego jest wartością wystarczającą do wygodnego przemieszczania się po ulicach miast. W razie wyładowania akumulatorów, można je szybko naładować – w pół godziny do poziomu 80 proc.

Ciekawostką jest fakt, że Honda e Prototype ma silnik elektryczny umieszczony przy tylnych kołach, a to oznacza, że model jest napędzany na tylną oś. Honda jest zdania, że taka konfiguracja zapewni więcej radości z jazdy i jest bardziej „angażująca”.

Nie mamy na tym etapie informacji odnośnie mocy silnika. Producent zdradza jedynie, że jednostka elektryczna jest mocna. I tyle. Nie spodziewamy się, że będzie to auto o sportowych osiągach, niemniej jednak charakterystyka napędu elektrycznego pozwala na dynamiczne przyspieszanie.

REKLAMA

Honda e Prototype (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Honda e Prototype (Genewa 2019)

Przejdźmy jeszcze na moment do środka. Widzimy deskę rozdzielczą, na której, zgodnie z oczekiwaniami i zapowiedziami sprzed roku, króluje hiperdługi ekran, ciągnący się przez całą szerokość kabiny. O ile jednak w modelu z 2017 roku, z Frankfurtu sterczący z płaskiej deski wyświetlacz wyglądał dość groteskowo, tak tu mamy wersję bardziej zbliżoną do tego, co mogłoby się znaleźć w modelu produkcyjnym.

Linia ekranów jest właściwie podzielona na segmenty. Oprócz wyświetlacza przed kierowcą mamy tu dwa kolejne wyświetlacze, z których środkowy może być obsługiwany przez kierowcę, natomiast do prawego sięgnie jedynie pasażer.

Genewska premiera Hondy to kolejny etap wdrażania strategii firmy – «Electric Vision» i krok w kierunku jej realizacji. Producent chce, żeby do roku 2025 dwie trzecie sprzedawanych w Europie samochodów marki Honda była wyposażona w napędy wykorzystujące silniki elektryczne.

Jak pisaliśmy wyżej, wersja produkcyjna elektrycznego samochodu Hondy będzie dostępna w sprzedaży już pod koniec tego roku.

Zobacz także: gorące premiery Genewa Motor Show 2019

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA