REKLAMA

Hummer EV – legenda powraca w wielkim stylu

Hummer EV to nowe wcielenie kultowej terenówki, w której zamiast bulgotu silnika V8 musimy zadowolić się cichym silnikiem elektrycznym. Kosmiczne mają być za to osiągi.

Hummer EV - zapowiedź Materiały prasowe
Hummer EV - zapowiedź

Hummer EV miał pojawić się już w maju tego roku, ale wiadomo – koronawirus i całe związane z nim zamieszanie spowodowały sporą obsuwę. Mamy jednak nową datę premiery, która planowana jest na jesień 2020 roku. Z kolei produkcja ruszyć ma w roku 2021.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Hummer EV – jak do tego doszło?

Marka Hummer, należąca do General Motors, działała w latach 1992-2010. Przejęta od wojskowego HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, czyli Wielozadaniowy Pojazd Kołowy), zwanego potocznie Humvee, konstrukcja trafiła na rynek komercyjny w postaci samochodu Hummer.

Ten doczekał się dwóch kolejnych generacji, z których każda następna była nieco bardziej, nazwijmy to, ucywilizowana, z wszechobecnym chromem, ale wciąż ogromnych rozmiarów. Ostatnie, trzecie wcielenie, napędzane było między innymi 5,3-litrowym silnikiem V8 o mocy nieco ponad 305 KM. Koniec produkcji Hummera H3 nastąpił w roku 2010.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Teraz jednak, w dobie wszechobecnych silników elektrycznych, po dekadzie od zamknięcia produkcji pojawiło się dla Hummera zielone światło. Następca kultowego Hummera będzie wszystkim tym, czym spalinowy Hummer nie był. Poza potężnym, kanciastym nadwoziem cała koncepcja uległa zmianie.

Oprócz zachowania ogólnego kanciastego kształtu i szerokiego, dużego nadwozia, auto zmieni się z spalającego hektolitry paliwa i dość przy tym ociężałego kolosa w nowoczesne, napędzane silnikiem elektrycznym, niezwykle szybkie auto terenowe. Samochodowi puryści i fani starego, dobrego Hummera w tym momencie dostają zapewne torsji, ale mimo to zobaczmy, co zapowiada producent. A wiemy już, że będzie się działo!

REKLAMA

Hummer EV - ponad 1000 KM i 3 s do "setki"

Nowy Hummer nazywać się będzie GMC Hummer EV. Po prostu. Wszystko wiadomo – jest Hummer, jest elektryczny, jest okej. Ale to dopiero początek. Jak bowiem wiadomo, napęd elektryczny daje szerokie możliwości jeśli chodzi o parametry mocy i momentu obrotowego, nie mówiąc o charakterystyce takiego silnika, dostarczającego maksimum momentu obrotowego praktycznie od samego startu.

No i właśnie. Ze wstępnych informacji wiemy, że Hummer EV ma dysponować mocą na poziomie 1014 KM. Moment obrotowy z kolei ma sięgać kolosalnych 15600 Nm. To nie pomyłka, piętnaście tysięcy sześćset niutonometrów. Oczywiście mamy tu do czynienia z marketingowym chwytem, bowiem przekazywany na koła moment obrotowy jest jednak o wiele niższy niż ten mierzony przy samym silniku.

Hummer EV - zapowiedźMateriały prasowe
Hummer EV - zapowiedź

Niemniej jednak siły napędowe będą tu potężne, bo producent zdradza, że na sprint od 0 do 100 km/h Hummer EV potrzebować będzie około 3 sekund. Hummer. Trzy sekundy do „setki”. Prawda, że brzmi to niewiarygodnie? To około trzy razy krócej niż w Hummerze H3 V8.

Z najnowszych informacji wiemy jeszcze, że auto otrzyma panoramiczny dach ze zdejmowanymi panelami. Będą też różne tryby jazdy – sportowy „Adrenaline” oraz terenowy „Crab”. Do tego dojdzie mocny akumulator z opcją szybkiego ładowania i efektowny podświetlany grill.

Oficjalny debiut nowego Hummera EV, zaplanowany pierwotnie na 20 maja 2020 roku, odbędzie się jesienią 2020 roku. Produkcją zajmie się fabryka w Detroit, a sprzedaż ruszy w 2021 roku.

Na poniższym oficjalnym filmie możecie zobaczyć, co jeszcze o nowym Hummerze EV mówią jego twórcy na kilka tygodni przed premierą.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA