REKLAMA

Hummer powraca z napędem elektrycznym

Hummera nie trzeba nikomu przedstawiać. Kolosalnych rozmiarów terenówka powróci jeszcze w tym roku, ale w zupełnie nowej wersji.

Hummer EV - zapowiedź Materiały prasowe
Hummer EV - zapowiedź

Marka Hummer, należąca do General Motors, działała w latach 1992-2010. Przejęta od wojskowego HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, czyli Wielozadaniowy Pojazd Kołowy), zwanego potocznie Humvee, konstrukcja trafiła na rynek komercyjny w postaci samochodu Hummer.

REKLAMA

Ten doczekał się dwóch kolejnych generacji, z których każda następna była nieco bardziej, nazwijmy to, ucywilizowana, z wszechobecnym chromem, ale wciąż ogromnych rozmiarów. Ostatnie, trzecie wcielenie, napędzane było między innymi 5,3-litrowym silnikiem V8 o mocy nieco ponad 305 KM.

Koniec produkcji Hummera H3 nastąpił w roku 2010. Teraz jednak, po dziesięciu latach, Hummer powraca z niebytu, a jego następca będzie wszystkim tym, czym spalinowy Hummer nie był.

Oprócz zachowania ogólnego kanciastego kształtu i szerokiego, dużego nadwozia, auto zmieni się z spalającego hektolitry benzyny i dość przy tym ociężałego kolosa w nowoczesne, napędzane silnikiem elektrycznym, niezwykle szybkie auto terenowe.

Samochodowi puryści i fani starego, dobrego Hummera w tym momencie dostają zapewne torsji, ale mimo to zobaczmy, co zapowiada producent. A wiemy już, że będzie się działo!

Zobacz także: Volvo XC60 T8 Twin Engine - mocne i prestiżowe

REKLAMA

REKLAMA

Hummer EV - napęd elektryczny

Nowy Hummer nazywać się będzie GMC Hummer EV. Po prostu. Wszystko wiadomo – jest Hummer, jest elektryczny, jest okej. Ale to dopiero początek. Jak bowiem wiadomo, napęd elektryczny daje szerokie możliwości jeśli chodzi o parametry mocy i momentu obrotowego, nie mówiąc o charakterystyce takiego silnika, dostarczającego maksimum momentu obrotowego praktycznie od samego startu.

No i właśnie. Ze wstępnych informacji wiemy, że Hummer EV ma dysponować mocą na poziomie 1000 KM. Moment obrotowy z kolei ma sięgać kolosalnych 15600 Nm. Dobrze widzicie, piętnaście tysięcy sześćset niutonometrów. Oczywiście mamy tu do czynienia z marketingowym chwytem, bowiem przekazywany na koła moment obrotowy jest jednak o wiele niższy niż ten mierzony przy samym silniku.

Niemniej jednak siły napędowe będą tu potężne, bo producent zdradza, że na sprint od 0 do 100 km/h Hummer EV potrzebować będzie około 3 sekund. Hummer. Trzy sekundy do „setki”. Prawda, że brzmi to niewiarygodnie? To około trzy razy krócej niż w Hummerze H3 V8.

Oficjalny debiut nowego Hummera EV zaplanowany jest na 20 maja 2020 roku, czyli już za niespełna cztery miesiące. Produkcją zajmie się fabryka w Detroit, a sprzedaż ruszy w 2021 roku.

Póki co obejrzyjcie krótki film zapowiadający premierę elektrycznego Hummera, na którym widać, że konstruktorzy do granic możliwości wykorzystają technologię LED, która obecna jest nawet w podświetleniu grilla.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA