Hybrydowe Mazdy – już w 2021 roku

Po zawarciu porozumienia o współpracy z Toyotą Mazda zamierza produkować własne modele hybrydowe. Światło dzienne ujrzą już w 2021 r. 

Mazda Koeru Concept
Mazda Koeru Concept
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 72 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Ale to nie wszystko, co szykuje japoński producent na najbliższe lata. W 2019 roku pod maski modeli Mazdy ma trafić silnik oznaczony jako SkyActiv-X – taki, który łączy zalety diesla (oszczędność) z kulturą pracy i osiągami silnika benzynowego. Więcej o tej technologii pisaliśmy tutaj.

Z kolei w 2021 roku na drogach zobaczymy pierwszy samochód Mazdy z napędem hybrydowym typu plug-in. Mamy przeczucie graniczące z pewnością, że rozwiązania zastosowane w tym modelu zostaną, przynajmniej w pewnej części, zapożyczone od nowego kooperanta, czyli Toyoty. W planach (mówi się na razie o rynku japońskim) są także samochody elektryczne, zarówno z silnikiem benzynowym w roli "przedłużacza zasięgu" oraz bez niego. 

Hybrydy plug-in mają być ostatnim elementem układanki w odnawianiu gamy silnikowej Mazdy. Jednostki z serii SkyActive-X, które zadebiutują za dwa lata, mają zastąpić obecnie używane silniki z serii SkyActiv-G. Nowe rozwiązania to efekt ambitnych planów marki – Japończycy chcą, żeby do 2030 r. emisja CO2 ich modeli spadła o 50% (względem roku 2010). Do 2050 roku zanieczyszczenia emitowane przez samochody mają spaść o 90%!

Prawdopodobnie jednym z pierwszych modeli, który skorzysta z nowej palety układów napędowych będzie Mazda 3 kolejnej generacji, którą zobaczymy na rynku w 2019 roku. Pierwsze w pełni elektryczne auta Mazdy najpierw zobaczymy na rynkach z odpowiednią infrastrukturą – nie należy więc spodziewać się ich w ofercie polskiego importera.

REKLAMA
REKLAMA