Hybrydowe Porsche Panamera z rekordem sprzedaży

Spośród wszystkich nowych modeli Porsche Panamera, dostarczanych europejskim klientom, już nawet 60 proc. stanowią wersje hybrydowe.

Porsche Panamera 4 E-Hybrid

Nowe Porsche Panamera z hybrydowym napędem plug-in zadebiutowało na europejskim rynku w czerwcu 2017 r. Obecnie udział wersji hybrydowych w Europie sięga 60 proc. Na niektórych rynkach udział ten jest jeszcze wyższy.

REKLAMA

Przykładowo, we Francji hybrydowe odmiany Porsche Panamera to nawet 70 proc., w Austrii udział przekracza 80 proc., a w Belgii wynosi nawet ponad 90 proc. Także w Polsce modele hybrydowe cieszą się sporym zainteresowaniem - obecnie stanowią 20 proc. sprzedaży nowego modelu Panamera.

REKLAMA

REKLAMA

Porsche Panamera 4 E-Hybrid

Jeśli chodzi o liczbę składanych zamówień, elektromobilność jest szczególnie doceniana przez klientów z krajów skandynawskich. W Norwegii na przykład 90 proc. spośród wszystkich nabywców Porsche Panamera wybrało wariant hybrydowy, a w Finlandii 85 proc.

Model Panamera z hybrydowym napędem plug-in w trybie czysto elektrycznym ma zasięg do 50 km. Flagowy wariant Panamera Turbo S E-Hybrid to połączenie osiągów oraz maksymalnej efektywności – jego 4-litrowy silnik V8, w połączeniu z jednostką elektryczną, generują moc systemową o wartości 680 KM.

REKLAMA

Porsche Panamera 4 E-Hybrid

Kolejny krok to Mission E. W Zuffenhausen trwają przygotowania do produkcji pierwszego sportowego samochodu Porsche z napędem całkowicie elektrycznym. Pojazd będzie miał 500 km zasięgu i będzie rozpędzać się od 0 do 100 km/h w czasie krótszym niż 3,5 s. Korzystając z szybkiej ładowarki, napełnienie akumulatora do poziomu 80 proc. zajmie jedynie 15 minut.

W projekt Mission E firma Porsche inwestuje około 1 mld euro, z czego 700 mln zostanie przeznaczone na prace w zakładach produkcyjnych w centrali w Zuffenhausen. Powstają tu: nowa lakiernia, specjalna strefa montażu oraz 800-metrowy most przerzutowy do transportowania polakierowanych nadwozi i jednostek napędowych na końcowy montaż.

REKLAMA

REKLAMA

Porsche Mission E Concept

Działająca obecnie fabryka silników zostanie rozbudowana z myślą o produkcji napędów elektrycznych. Modernizacja czeka też istniejącą nadwoziownię. Łącznie, Porsche stworzy w Zuffenhausen 1200 nowych miejsc pracy. Przy okazji prowadzone będą też dodatkowe inwestycje, na przykład w centrum rozwoju w Weissach.

W toku jest też planowanie kolejnych projektów - innych odmian modelu Mission E. Jak mówią przedstawiciele marki, planowane są kolejne auta w pełni elektryczne i w tym celu badane są odpowiednie segmenty rynku. W ramach długoterminowej perspektywy, Porsche wraz z Audi pracują nad wspólną architekturą dla pojazdów elektrycznych.

REKLAMA