Hyundai, Kia i Rimac stworzą elektryczne auta sportowe

Elektryzująca wiadomość obiegła motoryzacyjny świat. Koncern Hyundai-Kia nawiązał właśnie współpracę z chorwackim producentem elektrycznych superaut – firmą Rimac.

Hyundai-Kia i Rimac nawiązały współpracę Materiały prasowe
Hyundai-Kia i Rimac nawiązały współpracę
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 45 000 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Marki Rimac chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Została założona w Chorwacji w 2009 roku przez Mate Rimaca, jako projekt garażowy z wizją zbudowania samochodu sportowego XXI wieku.

REKLAMA

Dzięki specjalistycznej wiedzy z zakresu wysokowydajnych elektrycznych układów napędowych oraz technologii sterowania i systemów akumulatorowych, firma szybko rozwinęła się w potentata technologicznego.

Rimac nawiązał już wcześniej współpracę ze słynną marką Pininfarina, a owocem było zbudowanie modelu Pininfarina Battista. Później Rimac był wsparciem dla Aston Martina przy budowie hipersamochodu Aston Martin Valkyrie.

Co więcej, niedługo po prezentacji elektrycznego Porsche Taycana, 10 proc. udziałów w marce przejęło Porsche. Aż strach pomyśleć, co Chorwaci stworzą wspólnie z koreańskim gigantem – koncernem Hyundai-Kia.

Zobacz także: Porsche przejęło część udziałów w marce Rimac

REKLAMA

REKLAMA

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym, „Hyundai Motor Group i Rimac Automobili (Rimac) ogłosiły strategiczne partnerstwo, mające na celu wzmocnienie zaangażowania Grupy w rozwój zelektryfikowanych pojazdów o sportowych osiągach.”

Niewiele to mówi, ale chodzi o wykorzystanie dużej wiedzy w dziedzinie wydajnych napędów elektrycznych do zbudowania elektrycznych aut sportowych. Brzmi naprawdę nieźle i z niecierpliwością czekamy na pierwsze owoce wspólnych starań.

W ramach nowego partnerstwa Hyundai i Kia zainwestują w firmę Rimac odpowiednio 64 mln euro i 16 mln euro, co daje łączną inwestycję w wysokości 80 mln euro.

Firmy będą ściśle ze sobą współpracować, aby opracować prototypy elektrycznej wersji sportowego samochodu koncepcyjnego Hyundai N oraz „wysokowydajnego pojazdu elektrycznego z ogniwami paliwowymi”, które następnie mają trafić na rynek.

Hyundai Motor Group wykorzysta przy tym partnerstwo z Rimac jako jeden z elementów realizacji swojego planu wprowadzenia do 2025 roku aż 44 modeli „ekologicznych”.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA