Hyundai Nexo - Poznań Motor Show 2019

Hyundai Nexo zadebiutował na targach Poznań Motor Show 2019. Nexo to nowy, zasilany ogniwami wodorowymi model SUV-a.

Hyundai Nexo - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Hyundai Nexo - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Podczas targów Poznań Motor Show 2019 Hyundai oficjalnie pokazał swój najnowszy model, którym jest elektryczny SUV, zasilany ogniwami paliwowymi. Samochód nazywa się Nexo i zastąpi model ix35 Fuel Cell.

Hyundai Nexo jest elegancko stylizowanym SUV-em, o którym sam producent mówi, że to flagowy model marki w kontekście zastosowanych technologii i stopnia ich zaawansowania. To również jeden z modeli w ramach planu wprowadzenia 18 zelektryfikowanych aut do roku 2025.

Hyundai Nexo trafi do sprzedaży na wybranych rynkach, ale w tej kwestii nie znamy jeszcze szczegółów. Na pewno będzie to Kalifornia, gdzie infrastruktura jest odpowiednio rozwinięta.

Wygląd Hyundaia FCEV nie jest żadnym zaskoczeniem. To ładnie skrojony SUV o dynamicznej sylwetce i nieco futurystycznie zaprojektowanym zarówno pasie przednim, jak i wnętrzu. Design ewidentnie nawiązuje do modelu FE Fuel Cell Concept, pokazanego w 2017 roku w Genewie. Koncept był jednak znacznie bardziej "kosmiczny".

Zobacz także: wszystkie premiery Poznań Motor Show 2019

Hyundai Nexo - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Hyundai Nexo - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

W kabinie czuć powiew nowoczesności, choć tutaj też styliści nieco spuścili z tonu w porównaniu do wersji koncepcyjnej. Wszystkie przyciski i przełączniki trafiły na wysoko poprowadzoną kolumnę środkową. Z kolei w miejsce zegarów mamy dwa duże wyświetlacze, przypominające rozwiązanie proponowane obecnie przez Mercedesa.

Z informacji, jakie na tę chwilę mamy, wiadomo że zasięg samochodu ma wynosić maksymalnie 666 kilometrów (o ponad 200 km więcej niż w poprzedniku), a nie jak sugerowały wcześniejsze przecieki - nawet 800 km. Ogniwa wodorowe dostarczą 95 kW mocy, a kolejne 40 kW zapewni bateria.

Elektryczny silnik Hyundaia Nexo ma moc 160 KM i maksymalny moment obrotowy 394 Nm. Pozwala to na sprint do setki w 9,2 sekundy - o około trzy sekundy szybciej niż w przypadku poprzenika - Hyundaia ix35 Fuel Cell.

Hyundai Nexo - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Hyundai Nexo - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Producent wspomina też o zaawansowanych technologiach wspierających kierowcę, zastosowanych w nowym SUV-ie. Chodzi między innymi o system półautonomicznej jazdy, będący asystentem jazdy w korku czy na autostradzie, samoczynnie zwalniający i przyspieszający auto, a także pilnujący pasa ruchu. Pojawi się też układ samoczynnego parkowania i opuszczania miejsca parkingowego.

Hyundai wspomniał też o trwałości samochodu. Model Nexo został przetestowany w warunkach odpowiadających 10-letniej eksploatacji i dystansowi 160 tys. kilometrów. Około 240 tys. kilometrów natomiast potrzeba, by ogniwa uległy degradacji uniemożliwiającej ich dalsze wykorzystywanie.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Zobacz również:
REKLAMA