REKLAMA

Hyundai Nexo - następca ix35 Fuel Cell

Hyundai wykorzystał targi technologiczne CES w Las Vegas do zaprezentowania światu nowego modelu Nexo, zasilanego ogniwami wodorowymi.

Hyundai Nexo Materiały prasowe
Hyundai Nexo

Podczas targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas Hyundai oficjalnie pokazał swój najnowszy model, którym jest elektryczny SUV, zasilany ogniwami paliwowymi. Samochód nazywa się Nexo i zastąpi model ix35 Fuel Cell.

Hyundai Nexo jest elegancko stylizowanym SUV-em, o którym sam producent mówi, że to flagowy model marki w kontekście zastosowanych technologii i stopnia ich zaawansowania. To również jeden z modeli w ramach planu wprowadzenia 18 zelektryfikowanych aut do roku 2025.

Hyundai Nexo trafi do sprzedaży na wybranych rynkach, ale w tej kwestii nie znamy jeszcze szczegółów. Na pewno będzie to Kalifornia, gdzie infrastruktura jest odpowiednio rozwinięta.

REKLAMA

REKLAMA

Hyundai Nexo
Hyundai Nexo

Wygląd Hyundaia FCEV nie jest żadnym zaskoczeniem. To ładnie skrojony SUV o dynamicznej sylwetce i nieco futurystycznie zaprojektowanym zarówno pasie przednim, jak i wnętrzu. Design ewidentnie nawiązuje do modelu FE Fuel Cell Concept, pokazanego w 2017 roku w Genewie. Koncept był jednak znacznie bardziej "kosmiczny".

W kabinie czuć powiew nowoczesności, choć tutaj też styliści nieco spuścili z tonu w porównaniu do wersji koncepcyjnej. Wszystkie przyciski i przełączniki trafiły na wysoko poprowadzoną kolumnę środkową. Z kolei w miejsce zegarów mamy dwa duże wyświetlacze, przypominające rozwiązanie proponowane obecnie przez Mercedesa.

REKLAMA

Hyundai FCEV
Hyundai FCEV

Z informacji, jakie na tę chwilę mamy, wiadomo że zasięg samochodu ma wynosić maksymalnie 600 kilometrów (o niemal 170 km więcej niż w poprzedniku), a nie jak sugerowały wcześniejsze przecieki - nawet 800 km. Ogniwa wodorowe dostarczą 95 kW mocy, a kolejne 40 kW zapewni bateria.

Elektryczny silnik Hyundaia Nexo ma moc 160 KM i maksymalny moment obrotowy 394 Nm. Pozwala to na sprint do setki w niecałe 10 sekund - o około trzy sekundy szybciej niż w przypadku poprzenika - Hyundaiai ix35 Fuel Cell.

REKLAMA

REKLAMA

Hyundai Nexo
Hyundai Nexo

Producent wspomina też o zaawansowanych technologiach wspierających kierowcę, zastosowanych w nowym SUV-ie. Chodzi między innymi o system półautonomicznej jazdy, będący asystentem jazdy w korku czy na autostradzie, samoczynnie zwalniający i przyspieszający auto, a także pilnujący pasa ruchu. Pojawi się też układ samoczynnego parkowania i opuszczania miejsca parkingowego.

Hyundai wspomniał też o trwałości samochodu. Model Nexo został przetestowany w warunkach odpowiadających 10-letniej eksploatacji i dystansowi 160 tys. kilometrów. Około 240 tys. kilometrów natomiast potrzeba, by ogniwa uległy degradacji uniemożliwiającej ich dalsze wykorzystywanie.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA