REKLAMA

Hyundai Pony EV – restomod na miarę czasów

Hyundai Motorstudio Busan zainaugurowało swoją działalność w Korei Południowej. Jednym z eksponatów jest współczesna interpretacja Hyundaia Pony z 1975 roku.

Hyundai Pony EV fot. materiały prasowe
Hyundai Pony EV

Działalność Hyundai Motorstudio Busan zainaugurowała wystawa „Reflections in Motion”, którą można obejrzeć do 27 czerwca. Jak czytamy w komunikacie prasowym, wystawa ma zachęcić odwiedzających do refleksji nad interakcją między czasem a designem w kontekście wizji Hyundaia „Postęp dla ludzkości”.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

W trakcie wystawy zwiedzający będą mogli zapoznać się z pięcioma głównymi motywami:

  • „Seria Heritage - PONY” - reinterpretacja ponadczasowego Hyundaia Pony z 1975 roku;
  • „Kolor i światło” - wizualna gra kolorów, świateł i czasu;
  • „Materiał” - interaktywna rzeźba wypełniająca pomieszczenie, która umożliwia projektowanie zorientowane na człowieka;
  • „Prophecy” - przedstawienie przyszłych projektów pojazdów elektrycznych;
  • „Media Strings (2021)” - instalacja kinetycznej sztuki medialnej koreańskiego artysty Jin-Yo Moka.

Hyundai Pony EV

Nas zainteresowała ta pierwsza. Projekt, którego autorem jest szef zespołu projektowego ds. wnętrz, Hak Soo Ha, przedstawia współczesną interpretację Hyundaia Pony z roku 1975. Innymi słowy, jest to przykład restomodu, czyli przerobienia starego auta, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Nadwozie trzydrzwiowego Hyundaia Pony sprzed kilku dekad potraktowano nowymi lampami, oczywiście w technologii LED. Z tyłu wykorzystano nawet światła z najnowszego elektrycznego modelu Hyundaia – Ioniq 5. Ciekawostką są umieszczone na błotnikach lusterka wsteczne, będące tak naprawdę kamerami.

Jak łatwo porównać z oryginałem, Pony EV zachował większość elementów, w tym kształt nadwozia z trójkątnymi tylnymi oknami i kanciastą sylwetką, nam przypominającą oczywiście legendarnego Poloneza – pomijając brakującą parę drzwi.

Hyundai Pony 1980fot. materiały prasowe
Hyundai Pony 1980

Hyundai Pony EVfot. materiały prasowe
Hyundai Pony EV

Więcej zmian zastaniemy natomiast w kabinie, gdzie widzimy wyjątkową, trójramienną kierownicę w stylu retro, ale z nowoczesnym wykończeniem. Uwagę zwraca także zestaw wskaźników, oparty na lampach elektronowych.

Hyundai Pony EVfot. materiały prasowe
Hyundai Pony EV

Na koniec napęd. Niestety nie mamy żadnych informacji odnośnie tego, czym zastąpiono klasyczny silnik benzynowy, ale wiemy, że chodzi o napęd elektryczny. Pony EV jest jedynie ciekawostką, obiektem muzealnym, nieprzewidzianym do produkcji, dlatego też nie ma większego znaczenia, jakimi dysponuje osiągami. Warto go jednak obejrzeć – jeśli nie w Korei, to przynajmniej w naszej galerii zdjęć.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA