Hyundai i20 N Rally1: premiera rajdówki nowej ery

Hyundai i20 N Rally1 to pierwszy oficjalnie zaprezentowany samochód rajdowy z napędem hybrydowym, jaki wystartuje w tegorocznym sezonie rajdowych mistrzostw świata WRC.

Hyundai i20 N Rally1 fot. materiały prasowe
Hyundai i20 N Rally1
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 54 800 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Nadchodzący rajdowy sezon mistrzostw świata WRC będzie niezwykle emocjonujący, jako że swój początek mieć będzie era hybrydowych napędów. Sezon 2022 w cyklu WRC powita erę napędów hybrydowych typu plug-in, do których swoje samochody przygotowali już Toyota, Ford i Hyundai. Przypomnijmy, że Toyota wystawi hybrydowy model GR Yaris WRC Rally1, natomiast Ford szlifuje ustawienia hybrydowej Pumy Hybrid Rally1, w której za sterami wybranych rajdów (na razie potwierdzone Monte Carlo) zasiądzie m.in. 9-krotny mistrz WRC Sebastien Loeb.

REKLAMA

Pierwszym zespołem, który oficjalnie zaprezentował swój rajdowy samochód na sezon 2022 jest natomiast Hyundai Motorsport. Wiemy już, jak wygląda malowanie hybrydowego i20 N Rally1 i trzeba przyznać, że auto robi dobre wrażenie. Podobnie zresztą jak stylistyka nadwozia, z potężnym tylnym skrzydłem i rozbudowanym zderzakiem. Stylistom udało się przy tym zgrabnie zamaskować sporą ilość dodatkowych otworów chłodzących hybrydowy osprzęt, czy osobliwy kształt tylnych nadkoli.

Hyundai i20 N Rally1fot. materiały prasowe
Hyundai i20 N Rally1

Jeśli chodzi o parametry napędu, wiadomo że głównym silnikiem jest jednostka benzynowa 1.6 turbo, a dodatkowo kierowca może wykorzystywać trzysekundowe impulsy mocy ze 100-kilowatowego silnika elektrycznego, zasilanego akumulatorem gromadzącym około 4 kWh energii. Energia ta jest odzyskiwana w czasie hamowania, a dodatkowo akumulator ładowany jest z zewnątrz, podczas serwisu i trwa to około 25 minut. Oprócz korzyści w postaci wspomnianych impulsów mocy, napęd hybrydowy ma pozwolić na bezemisyjną jazdę przez strefy miejskie i parki serwisowe pomiędzy etapami.

Póki co obejrzyjcie galerię zdjęć nowego Hyundaia i20 N Rally1, którym w sezonie 2022 pojadą łącznie cztery ekipy:

  • Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe
  • Ott Tanak/Martin Jarveoja
  • Oliver Solberg/Elliott Edmondson
  • Dani Sordo/Candido Carrera

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

zobacz galerię

Zobacz także:
REKLAMA