Hyundai i30 N - nowy rywal Golfa GTI

Fani hot-hatchy w końcu doczekali się premiery nowego gracza na rynku. Hyundai i30 N to pełnokrwisty, rasowy kompakt.

Hyundai i30 N
Hyundai i30 N
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 79 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Hyundai zaprezentował dziś swoje najnowsze dziecko, oparte na nowej generacji modelu i30. Hyundai i30 N jest konkurentem Volkswagena Golfa GTI czy Forda Focusa ST. Jest więc mocny i szybki, ale wciąż pozostaje nieco rezerwy, by mierzyć się Focusem RS, Civikiem Type R czy Golfem R. To jednak nie jest w tym momencie istotne.

REKLAMA

Ważne jest to, co nowy rasowy kompakt może zaoferować swojemu kierowcy. Ten, kupując i30 N, może wybrać jedną z dwóch wersji, różniących się mocą. Pochodzi ona z 2-litrowego, turbodoładowanego silnika, który generuje standardowo 250 KM mocy. W wersji Performance Package natomiast będzie to 275 KM. Brzmi obiecująco, prawda?

Jednostka napędowa współpracuje z sześciostopniową manualną skrzynią biegów, podczas gdy dwusprzęgłowy automat dołączy do oferty w późniejszym czasie.

W warunkach idealnej przyczepności napędzany na przednią oś Hyundai i30 N przyspieszy od 0 do 100 km/h w 6,4 sekundy w przypadku wersji 250-konnej lub 6,1 sekundy w mocniejszej odmianie. Pomoże w tym system Launch Control, pozwalający maksymalnie wykorzystać możliwości napędu podczas startu.

REKLAMA

REKLAMA

Hyundai i30 N
Hyundai i30 N

Dla porównania, 245-konny Volkswagen Golf GTI przyspiesza do "setki" w czasie 6,2 sekundy. Podobnie jak 250-konny Ford Focus ST, który pierwsze 100 km/h na liczniku osiąga po 6,5 sekundach.

REKLAMA

Hyundai i30 N
Hyundai i30 N

Niezależnie od mocy silnika, koreański hot-hatch  dostępny jest z nowym zawieszeniem adaptacyjnym, które za pomocą dodatkowego przycisku na kierownicy można ustawić w jeden z trybów. Są to Eco, Normal, Sport, N oraz N Custom.

REKLAMA

REKLAMA

Hyundai i30 N
Hyundai i30 N

Poza zmianami w sztywności zawieszenia, tryby te zmieniają również parametry pracy silnika, stopień ingerencji systemu ESP, sztywność układu kierowniczego, a także brzmienie silnika.

REKLAMA

Hyundai i30 N
Hyundai i30 N

Obie wersje wyposażone są w rezonator, skutecznie wzmacniający dźwięk z komory silnika i wydechu. Według zapewnień producenta, zamontowany na podszybiu element dodaje dreszczyku emocji wytwarzanym brzmieniem.

REKLAMA

REKLAMA

Hyundai i30 N
Hyundai i30 N

W pakiecie Performance Package wydech ma zamontowane zawory, które pozwalają kierowcy na dozowanie brzmienia. Pakiet ten oznacza również duże 19-calowe koła ze sportowymi, miękkimi oponami Pirelli P-Zero, większe tarcze hamulcowe z czerwonymi zaciskami, elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu oraz wspomniany wydech z regulowanym brzmieniem.

REKLAMA

Hyundai i30 N
Hyundai i30 N

Czym tak naprawdę ma być Hyundai i30 N? Projektantom przyświecał cel, którym niekoniecznie było wykręcanie rekordów toru, ale przede wszystkim radość z jazdy i użyteczność na co dzień. Coś w rodzaju rodzinnego kompaktu, którym od czasu do czasu można wyskoczyć na tor i dać upust emocjom.

REKLAMA

REKLAMA

Hyundai i30 N
Hyundai i30 N

Rzeczywiście, poza dużą mocą i niezłymi osiągami, Hyundai i30 N nie jest autem ostentacyjnym. Tu i ówdzie spoiler, dyfuzor z tyłu czy efektowne trójkątne światło stopu na lotce to w zasadzie tyle. Samo nadwozie jest zaledwie o 4 mm niżej osadzone niż w seryjnym modelu.

REKLAMA

Hyundai i30 N
Hyundai i30 N

Premiera handlowa nowego Hyundaia i30 N planowana jest na koniec roku. Wtedy też poznamy dokładną specyfikację oraz cennik. Spodziewać się można cen na poziomie głównych rywali, czyli okolice 120-125 tys. złotych.


Zobacz także:

REKLAMA

REKLAMA