[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Hyundai pokazał autonomiczny samochód na ogniwa wodorowe

Hyundai zaprezentował pierwszy autonomiczny samochód, który zasilany jest przez ogniwa wodorowe. Auta pokonały trasę 190 km z Seulu do Pjongczang.

Autonomiczny Hyundai Nexo Autonomiczny Hyundai Nexo

Zasilane ogniwami wodorowymi, autonomiczne samochody marki Hyundai przejechały dystans 190 kilometrów z Seulu do Pjongczang. Był to pierwszy na świecie przejazd na czwartym poziomie autonomiczności, z udziałem całkowicie ekologicznych samochodów zasilanych wodorem.

W tym miejscu przypomnienie. Według klasyfikacji SAE (International Society of Automotive Engineers), 4. poziom autonomicznej jazdy oznacza pełną samodzielność samochodu, a uwaga kierowcy nie jest konieczna dla zachowania bezpieczeństwa. Pojazd musi być w stanie bezpiecznie przerwać podróż, tj. zaparkować samochód, jeżeli kierowca nie podejmie kontroli, gdy samochód tego wymaga.

Wracając do tematu. Do tej pory jazda autonomiczna odbywała się na wytyczonych lokalnie obszarach z zachowaniem ograniczonej prędkości. Tym razem samochody pokonały otwarty dystans z maksymalną, dozwoloną na koreańskich autostradach prędkością 100 - 110 km/h.

REKLAMA

REKLAMA

Autonomiczny Hyundai Nexo Autonomiczny Hyundai Nexo

Flotę pięciu autonomicznych samochodów stanowiły trzy auta bazujące na całkowicie nowym, wyposażonym w ogniwa wodorowe modelu Hyundai Nexo oraz dwa samochody Genesis G80.

Wszystkie zostały wyposażone w rozwiązania technologiczne czwartego poziomu autonomiczności, w oparciu o międzynarodowe standardy SAE (International Society of Automotive Engineers).

Podczas jazdy samochody korzystały z wielu zaawansowanych technologicznie rozwiązań, umożliwiających między innymi prawidłową ocenę sytuacji drogowej na skrzyżowaniach, nawigowanie przy zbliżaniu się do bramki opłat na autostradzie i odpowiednią ocenę jej szerokości, a także dokładne określenie pozycji samochodu na mapie za pomocą zewnętrznych czujników w sytuacji, kiedy sygnał GPS zostaje zakłócony np. podczas długiej jazdy w tunelu.

REKLAMA

Autonomiczny Hyundai Nexo Autonomiczny Hyundai Nexo

Tysiące kilometrów jazd testowych, odbytych w realnych warunkach drogowych, umożliwiło zebranie wiedzy i doświadczenia, które przełożyły się na udoskonalenie paramentów autonomicznej jazdy.

Samodzielna jazda samochodu wymaga stałego przetwarzania ogromnej ilości danych, co z kolei oznacza duży pobór mocy. W samochodzie zasilanym wodorem, prąd wytwarzany jest z reakcji wodoru i tlenu, co czyni go optymalnym modelem do przeprowadzenia testu.

Nowy model NEXO może pokonać dystans 600 km na jednym tankowaniu wodoru, które trwa około 5 minut.

REKLAMA

REKLAMA

Autonomiczny Hyundai Nexo Autonomiczny Hyundai Nexo

Hyundai planuje komercjalizację autonomicznej jazdy na poziomie czwartym w wybranych miastach do 2021 roku. Podczas styczniowych targów elektroniki konsumenckiej CES 2018 w Las Vegas firma ogłosiła w tym zakresie współpracę z amerykańskim startupem Aurora Innovation.

Z kolei wprowadzenie na rynek technologii pozwalającej na całkowicie autonomiczną jazdę planowana jest przez markę Hyundai na 2030 rok.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 40 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij