ITD rozpoczęła automatyczną kontrolę opłat

Na drogach pojawiły się nieoznakowane radiowozy ITD sprawdzające, czy kierowcy zapłacili za przejazd.

opłaty autostradowe - Enforcement Bar VITRONIC materiały prasowe
Enforcement Bar VITRONIC

Przy drogach można zauważyć ostatnio nieoznakowane, srebrne Fordy Focusy oraz oznakowane Fordy Transity Inspekcji Transportu Drogowego. To nic innego jak Mobilne Punkty Kontrolne wyposażone w Enforcement Bar VITRONIC, czyli system kontroli opłat za przejazd. Łatwo je rozpoznać po charakterystycznych „kogutach”. Urządzenia, zamontowane na samochodach patrolowych KAS, odczytują numery rejestracyjne w nocy oraz znacznych prędkościach pojazdów. Enforcement Bar umożliwia funkcjonariuszom natychmiastową weryfikację numerów rejestracyjnych mijanych pojazdów, zaparkowanych lub będących w ruchu oraz klasyfikację pojazdów wg gabarytów. Zebrane dane są przesyłane do bazy i porównywane z listą pojazdów, które mają opłacony przejazd. To rozwiązanie wyklucza konieczność ustawiania się w kolejkach na bramkach i znacznie ułatwi oraz usprawni podróżowanie po Polsce.
Wkrótce system uzupełniony zostanie kolejnymi urządzeniami VITRONIC, zamontowanymi na bramownicach nad autostradami A2 i A4.

REKLAMA

Od 1 października kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony opłacają przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w systemie e-TOLL. System e-TOLL to rozwiązanie, pozwalające na dokonywanie opłat za pomocą darmowej aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnym, lokalizatorów fabrycznie zamontowanych w pojazdach (ZSL) lub urządzeń pokładowych (OBU).

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA