REKLAMA

Ile kosztuje mandat za złe parkowanie?

W pewnych sytuacjach nieprawidłowe parkowanie np. na zakazie oznacza nie tylko mandat, ale i odholowanie samochodu. Kiedy więc złe parkowanie może skończyć się odholowaniem i ile to kosztuje?

cdz z pixabay

Taryfikator na 2020 rok przewiduje kilka różnych mandatów za złe parkowanie, w zależności od rodzaju wykroczenia, które popełniliśmy. Inaczej karane jest bowiem parkowanie na zakazie, a inaczej parkowanie zbyt blisko lub wręcz na samym skrzyżowaniu czy przy/na pasach, a jeszcze inaczej na miejscu dla kierowców niepełnosprawnych.

REKLAMA

Mandat za złe parkowanie - 100 zł

Najmniej, bo 100 zł, będzie kosztować niezastosowanie się do znaku d18 (biała litera P na niebieskim tle) z tabliczką „parking zadaszony” lub „miejsce zastrzeżone”. Do najczęściej wystawianych przez policję lub straż miejską mandatów za złe parkowanie należą też te za niedostosowanie się do znaków „zakaz postoju” lub „zakaz zatrzymywania się”. W tym wypadku mandat za takie niezgodne z przepisami parkowanie również wynosi 100 zł. Przy okazji, kierowca otrzyma też jeden punkt.

100 zł kosztuje również przewinienie pt. „parkowanie w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek” oraz „parkowanie w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki”. Tyle samo zapłacimy, jeśli zatarasujemy samochodem drogę dla rowerów.

Kiedy zatrzymujemy samochód na jezdni trzeba pamiętać o tym, żeby parkować jak najbliżej jej krawędzi i równolegle do niej – naruszenie tych przepisów oznacza 100-złotowy mandat.

Ciekawostką jest fakt, że jeśli zaparkujemy w taki sposób, że kierowca innego auta będzie miał do niego utrudniony dostęp to również narażamy się na mandat w wysokości 100 zł.

REKLAMA

REKLAMA

Mandat za złe parkowanie - 300 zł

A jaki mandat trzeba zapłacić za parkowanie zbyt blisko pasów albo skrzyżowania? Przypomnijmy, że w kodeksie drogowym jasno określono odległość, którą trzeba zachować od przecinających się dróg lub „zebry”, ale nie sprecyzowano, od którego miejsca jest ona mierzona. Tak czy siak, ustanowiona przez ustawodawcę odległość to 10 m, więc przy parkowaniu warto zostawić większy margines. Zaparkowanie za blisko pasów lub skrzyżowania oznacza mandat w wysokości 300 zł.

Mandat za złe parkowanie - 500-800 zł

Szczególnym przejawem braku wyobraźni jest parkowanie na miejscach przeznaczonych dla kierowców niepełnosprawnych. Za takie przewinienie grozi najwyższy mandat związany ze złym parkowaniem – 500 zł. Do tego dochodzi kara w postaci 5 punktów. Jeśli na dodatek posługujemy się kartą parkingową, do której nie jesteśmy uprawnieni dostaniemy 300 zł mandatu oraz 2 punkty ekstra.

Mandat za złe parkowanie - grozi odholowaniem

Straż miejska lub policja mają też prawo odholować zaparkowany nieprawidłowo samochód. Dzieje się tak, kiedy auto utrudnia ruch i zagraża bezpieczeństwu innych kierowców/pieszych/rowerzystów. Może się więc okazać, że zaparkowane zbyt blisko skrzyżowania czy pasów auto znajdzie się na lawecie, a wtedy koszty gwałtownie rosną, bo oprócz mandatu musimy płacić za odholowanie i postój samochodu na parkingu strzeżonym. Ile kosztuje odholowanie? Maksymalna opłata to 494 zł (za samochód osobowy) plus maksymalnie 41 zł za każdą dobę przechowania auta na parkingu.

Samochód może też zostać odholowany, jeśli np. zagradza przejście po chodniku dla pieszych. Warto pamiętać, że jeśli znaki nie stanowią inaczej, parkowanie na chodniku jest dozwolone, pod warunkiem, że kierowca zostawi pieszym co najmniej 1,5 m przestrzeni. Istotny, głównie dla kierowców dużych SUV-ów może być przepis, że na chodniku nie mogą parkować pojazdy o dopuszczalnej masie własnej powyżej 2,5 tony.

A co z parkowaniem w strefie zamieszkania? Tu samochód można zostawiać wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych i oznaczonych w odpowiedni sposób. Złe parkowanie może oznaczać nie tylko mandat, ale również podróż na parking strzeżony po odbiór samochodu.

Zobacz także: 4 hot hatche, które podnoszą poziom adrenaliny

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA