REKLAMA

Import samochodów używanych z USA do Europy

2,7 mln używanych samochodów wyeksportowano z USA do Europy w ciągu ostatnich 20 lat. Jak wskazuje raport Carfaxu ponad 60% z nich - czyli 1,7 miliona samochodów - miało poważne wady, często związane z uszkodzeniami powypadkowymi.

Ford Mustang materiały prasowe
Ford Mustang

Tylko w ostatnich pięciu latach (2015-2019) ze Stanów Zjednoczonych wyjechało do Europy prawie 900 tys. samochodów. Odsetek uszkodzonych wynosi dla tego okresu 85%. Ta sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że amerykański eksport do Europy bardzo szybko rośnie. W 2015 r. wyniósł on jeszcze około 90 tys. egzemplarzy, a w 2019 r. wzrósł do ponad 342 tys., co oznacza wzrost o około 280%. Jednocześnie wzrosła liczba samochodów z wcześniejszymi uszkodzeniami. Podczas gdy w 2015 r. problem dotyczył jednego auta na dwa eksportowane, w 2019 r. - dziewięciu na dziesięć pojazdów.

REKLAMA

Import samochodów z USA

Import samochodów używanych z USA do Europy - Kto sprowadza?

Od 2000 r. Niemcy 13 razy zajmowały pierwsze miejsce w statystykach importu używanych aut ze Stanów Zjednoczonych. Godne uwagi jest to, że działo się to głównie w latach, w których odsetek pojazdów z wcześniejszymi uszkodzeniami lub innymi problemami był stosunkowo niski. Kiedy liczba ryzykownych aut stała się wyższa, w rankingu importu prym zaczęły wieść: Finlandia (2008 rok) i Litwa (2010 i 2011 rok). W ostatnich latach, w tym niechlubnym rankingu prowadzi Gruzja: w 2019 roku wyeksportowano tam nie mniej niż 160 tys. samochodów, z których aż 95 procent było uszkodzonych. W trzech poprzednich latach odsetek ten utrzymywał się na tym samym poziomie.

Import samochodów z USA

Import samochodów używanych z USA do Europy - A jak jest w Polsce?

Według wcześniejszych (z sierpnia br.) badań Carfax Europe, przeprowadzonych na zlecenie IBRM SAMAR, po polskich drogach jeździ blisko 235 tys. pojazdów sprowadzonych do Polski z Ameryki Północnej. Ponad 130 tys. z nich miało przed sprowadzeniem poważne uszkodzenia, z czego ponad 40 tys. w wyniku więcej niż jednego wypadku.

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

Statystyka ta nie uwzględnia jednak wszystkich amerykańskich aut zarejestrowanych w Polsce, gdyż część z nich trafia do naszego kraju pośrednio, już po rejestracji na innych rynkach europejskich (np. Niemiec czy Litwy) i wobec tego zaliczana jest do importu z tych krajów.
Ułatwieniem dla osób kupujących samochody sprowadzone z USA jest możliwość sprawdzenia wypadkowości. Carfax Europe jest największym dostawcą Historii Pojazdów na Starym Kontynencie z ponad 3 miliardami rekordów o europejskich pojazdach. Firma zapewnia dostęp do międzynarodowej bazy danych składającej się z ponad 27 miliardów zdarzeń historycznych związanych z samochodami w ponad 20 krajach.
Źródło: IBRM SAMAR

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA