REKLAMA

Import używanych aut – kwiecień najgorszy od 16 lat

Import używanych samochodów do Polski wciąż spada, a kwiecień był o niemal 66 proc. słabszy od wyniku sprzed roku.

Samochody używane na parkingu Shutterstock
Samochody używane na parkingu, fot. shutterstock

Według danych z raportu IBRM Samar w kwietniu na polski rynek trafiło tylko 32 250 samochodów osobowych i lekkich dostawczych z drugiej ręki. Taki wynik oznacza nie tylko spadek o dwie trzecie w stosunku do kwietnia 2019, ale i najsłabszy wynik od maja 2004 roku.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Niedawno pisaliśmy o tym, że podobny kryzys dotknął również sprzedaż samochodów nowych w Polsce. W kwietniu 2020 roku zarejestrowano bowiem w Polsce niewiele ponad 15 tys. nowych aut osobowych. A to oznacza spadek aż o 67,14 proc. rok do roku.

W Europie z kolei wynik z marca 2020 roku był najgorszym wynikiem od 38 lat. Wśród ciekawostek wymienić można wywindowanie Tesli Model 3 na pozycję wicelidera rynku nowych aut w Europie.

Wróćmy jednak do importu, bo wyniki kwietnia co niektórych mogą zaskakiwać. Wydawało się bowiem, że z racji zamknięcia granic i wprowadzenia dużych ograniczeń, import aut z zagranicy spadnie do trzy-, góra czterocyfrowych wyników, tymczasem mówimy o ponad 32 tys. aut, w tym niemal 29 tys. pojazdów osobowych.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Jak wygląda rynek aut używanych, licząc od początku roku? Po mocnych wzrostach w dwóch pierwszych miesiącach, przyszedł słaby marzec i jeszcze gorszy kwiecień. Ogółem, w porównaniu do zeszłego roku, mówimy o spadku o ponad jedną czwartą, a w ciągu czterech pierwszych miesięcy w Polsce zarejestrowano łącznie ponad 223 tys. aut osobowych z importu.

Nieznacznie, ale na plus, zmienił się też średni wiek sprowadzanych samochodów. O ile średnia dla czterech miesięcy to 11,5 roku, tak w kwietniu było to już 11 lat i 1 miesiąc. Przyczyn może być wiele, ale jedna z nich to nieco niższe ceny aut za naszą zachodnią granica, w związku z pandemią, co przekłada się na większą siłę nabywczą klientów.

Pochodzenie używanych aut - nawet Iran i Kenia

Zanim przejdziemy do rankingu najpopularniejszych modeli sprowadzanych do Polski aut, warto zwrócić uwagę na ciekawostkę, jaką jest pochodzenie importowanych samochodów. O ile oczywistym jest, że najwięcej pojazdów przyjeżdża z Niemiec, Francji, Belgii i Holandii, tak wysokie piąte miejsce zajmują Stany Zjednoczone, wyprzedzające Włochy i Szwajcarię.

Ale ciekawe są też egzotyczne kierunki. Na przykład w tym roku jeden egzemplarz dotarł z Meksyku, dwie sztuki z Chin, jeden pojazd z RPA, dwa z Zimbabwe i aż pięć z Namibii. Był też jeden pojazd z Kenii i jeden z Iranu, a także pięć sztuk z Arabii Saudyjskiej i siedem z Korei Północnej.

A oto zestawienie TOP 10 najczęściej importowanych modeli w kwietniu 2020 roku:

  1. Audi A4 – 1037 szt.
  2. Volkswagen Golf – 943 szt.
  3. BMW Serii 3 – 868 szt.
  4. Opel Astra – 771 szt.
  5. Audi A3 – 664 szt.
  6. Volkswagen Passat – 536 szt.
  7. BMW Serii 5 – 528 szt.
  8. Audi A6 – 519 szt.
  9. Ford Focus – 484 szt.
  10. Opel Corsa – 450 szt.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA