REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Inteligentne oświetlenie Matrix LED Skody

W Skodzie Superb po face liftingu montowane są nowoczesne reflektory Matrix LED. Jak działa ten system i jakie korzyści niesie?

Skoda Superb facelift 2019 - reflektory Full LED matrix Materiały prasowe
Skoda Superb facelift 2019 - reflektory Full LED matrix

Wraz z debiutem odświeżonego Superba Skoda przedstawia innowacyjny system oświetlenia matrycowego. Co dokładnie kryje się pod nazwą oświetlenie Matrix LED, które zastosowano w najnowszym odświeżonym modelu Skody Superb? Jakie są zalety tej technologii i dlaczego zapewnia jeszcze większy poziom bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu?

Najnowsza wersja Skody Superb wyposażona jest w adaptacyjne oświetlenie Matrix LED. Jego zaletą jest szeroki i intensywny snop światła, zwiększający bezpieczeństwo podczas nocnych podróży oraz wielosegmentowa budowa reflektorów.

Skoda zadbała przy tym o komfort wszystkich użytkowników dróg. Komputer pokładowy wykrywa bowiem pojazdy znajdujące się z przodu lub nadjeżdżające z naprzeciwka i wyłącza poszczególne moduły, automatycznie regulując wiązkę światła, która mogłaby oślepiać innych kierowców. System pozostawia jednak przed pojazdem oświetloną i dobrze widoczną trasę.

Adaptacyjne oświetlenie może działać także podczas zbliżania się do skrzyżowania czy pokonywania zakrętu, doświetlając przestrzeń przed i obok pojazdu. Specjalne oprogramowanie może wykrywać wiele obiektów jednocześnie i reagować na nie w czasie rzeczywistym.

Zobacz także: pierwsza hybrydowa Skoda - Superb iV

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

Skąd wzięła się nazwa tego modelu? Ile wersji będzie oferowanych w sprzedaży? Czy Skoda naprawdę ma napęd na tylne koła? Odpowiedź na te i na inne pytania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

Za pomocą smartfona można dzisiaj monitorować samochód, a nawet zdalnie nim sterować – dzięki łączności LTE, GPS, Bluetooth i NFC. Z większości funkcji można korzystać z każdego miejsca na świecie, będąc daleko od samochodu. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Superb facelift 2019 - reflektory Full LED matrix Materiały prasowe
Skoda Superb facelift 2019 - reflektory Full LED matrix

Oświetlenie kontrolowane przez kamerę oraz GPS

Głównym sercem reflektora jest dwufunkcyjny moduł LED, będący źródłem świateł mijania i drogowych. Obok modułu znajdują się trzy reflektory, które stanowią część świateł drogowych i zwiększają ich moc. Reflektory mogą też pełnić rolę świateł dziennych, pozycyjnych i kierunkowskazów.

Te trzy funkcje opierają się na precyzyjnej technologii światłowodowej i nadają samochodowi charakterystyczny wygląd w dzień i w nocy. Reflektor obejmuje także podświetlane, przypominające igły, struktury LED, będące częścią nowej funkcji Coming/Leaving Home, które tworzą efekt animacji podczas zamykania i otwierania pojazdu.

Do poprawnego działania technologii matrycowej niezbędne jest połączenie z kamerą umieszczoną za przednią szybą. Sygnały z urządzenia są następnie przetwarzane przez jednostki sterujące, które wysyłają polecenia do reflektora, zgodnie z algorytmem.

Oprócz przedniej kamery system reaguje również na informacje z danych mapy nawigacyjnej. Oznacza to na przykład, że pełna wiązka światła dostępna jest tylko poza terenem zabudowanym.

Zobacz także: pierwsza elektryczna Skoda już jest!

REKLAMA

Skoda Superb facelift 2019 - reflektory Full LED matrix Materiały prasowe
Skoda Superb facelift 2019 - reflektory Full LED matrix

Najnowsze technologie w modelach Skody

Opracowanie matrycowych reflektorów LED było wspólnym wysiłkiem 20-osobowego zespołu, który składał się z ekspertów ds. projektowania, optyki, rozwoju, elektroniki i testów.

- Prace nad technologią trwały około czterech lat, przy czym zdecydowaną większość czasu pochłonęło wymyślenie i zatwierdzenie samej koncepcji. Technologia Matrix jest jednym z najnowszych trendów w oświetleniu samochodowym i oferuje wiele korzyści dla kierowców, podnosząc poziom bezpieczeństwa i komfortu prowadzenia o każdej porze – komentuje Vratislav Kratochvíl, koordynator oświetlenia przedniego w dziale Rozwoju Technicznego Skoda.

Prace nad rozwojem oświetlenia matrycowego nie ustają. Skoda chcąc zapewnić klientom najnowszą dostępną technologię, a tym samym zagwarantować maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas nocnej jazdy, planuje wykorzystanie tych rozwiązań w innych projektach.

Zobacz także: Audi SQ8 - potężna moc diesla

REKLAMA

Skoda Superb iV auto motor i sport
Skoda Superb iV, fot. Michał Szymaczek

Skoda Superb – ceny

Odświeżony Superb wyposażony w oświetlenie Matrix LED niebawem trafi do salonów w całej Polsce. Niedawno poznaliśmy ceny czeskiej limuzyny.

Bazowa wersja Active Skody Superb, napędzana 190-konnym silnikiem 2.0 TSI, z przekładnią DSG, wyceniona jest na 115 850 zł w cenie promocyjnej lub 119 850 zł poza promocją. Najtańsze 4x4 z 272-konnym silnikiem wyceniono na 140 800 zł (144 800 zł poza promocją).

Najdroższym cennikowym wariantem Skody Superb jest prestiżowa wersja Laurin&Klement, z turbodieslem 2,0 TDI o mocy 190 KM i z napędem 4x4. Kosztuje ona od 175 250 zł w promocji i od 179 250 poza nią.

Wybór Skody Superb Combi wiąże się z dopłatą około 4 tys. zł różnicy, w stosunku do analogicznej wersji „zwykłego” wariantu nadwozia. Wyjątkiem jest Skoda Superb Scout, dostępna tylko jako Combi. Najtańszy Scout z benzynowym 2,0 TSI o mocy 272 KM kosztuje od 168 400 zł (w promocji), a diesel 2,0 TDI o mocy 190 KM wyceniony został na kwotę od 163 550 zł (również w promocji).

W przypadku Skody Superb Sportline cennik otwiera kwota 143 600 zł (147 600 zł poza promocją) za 2,0-litrowe TSI napędzane na przód.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA