REKLAMA

Izera - polski samochód elektryczny. Premiera

Polski samochód elektryczny nazywa się Izera. Został właśnie oficjalnie zaprezentowany podczas konferencji prasowej spółki ElectroMobility Poland.

Izera - polski samochód elektryczny Materiały prasowe
Izera - polski samochód elektryczny

Podczas konferencji prasowej poznaliśmy logo, nazwę nowej marki – Izera – oraz przede wszystkim zobaczyliśmy na własne oczy dwa samochody – elektrycznego hatchbacka oraz elektrycznego SUV-a. Ten pierwszy - Izera Hatchback - jest prototypem demonstracyjnym, zapowiadającym model produkcyjny, natomiast drugi – SUV – to tzw. show-car, czyli auto na pokaz, które nie jest przeznaczone do produkcji w najbliższym czasie.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Polski samochód elektryczny – Izera

Nazwa marki pochodzi od Gór Izerskich. Ich symbolem jest przebieg pasa świetlnego z przodu. W logo z kolei zawiera się symbol kompasu, zamkniętego w grafice symbolizującej dłonie. Te ułożone są w symbolicznym geście ochrony.

Oba modele prezentowane dziś wyglądają atrakcyjnie. Za ich designem stoi między innymi Tadeusz Jelec - jeden z projektantów modeli Jaguara. Pamiętajmy, że póki co auta są w fazie prototypów, ale już na tym etapie są one bardzo obiecujące.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Izera - logo markiMateriały prasowe
Izera - logo marki

Jak słyszeliśmy podczas prezentacji, przeznaczony do produkcji hatchback jest bardzo dopracowany w środku, jeśli chodzi o praktyczne rozwiązania. Ma na przykład podwójne lusterko wsteczne - do obserwacji dzieci na tylnej kanapie, ma też rozkładane stoliki w oparć foteli. Bagażnik z podwójnym dnem ma pomóc w przewożeniu większego bagażu, choć nie podano planowanej pojemności.

Izera - polski samochód elektrycznyMateriały prasowe
Izera - polski samochód elektryczny

Niestety, przez całe 40 minut prezentacji nie usłyszeliśmy żadnych konkretów dotyczących choćby parametrów napędu, nie mówiąc o przymiarkach cenowych. Eksperci skoncentrowali się na designie, który zdaniem Tadeusza Jelca jest "bardzo asertywny".

Z kolei na stronie internetowej Izera.pl czytamy, że auto ma przyspieszać do 100 km/h w około 8 sekund, a zasięg to około 400 kilometrów. Więcej konkretów niestety na tym etapie nie znamy i zapewne prędko nie poznamy.

Polski samochód elektryczny – produkcja

Polski samochód elektryczny ma wejść do produkcji w 2023 roku, a jego sprzedaż ruszyć ma w roku 2024. Całe przedsięwzięcie koordynuje spółka ElectroMobility Poland, powołana w 2016 roku i kontrolowana przez cztery koncerny energetyczne – Enea, Energa, PGE oraz Tauron.

Za stylistyką obu prototypów stoją projektanci włoskiej pracowni stylistycznej Torino Design, a konsultantem jest - wspomniany już wyżej - Tadeusz Jelec, jeden z najbardziej uznanych projektantów aut na świecie, który przez wiele lat pracował dla Jaguara.

Polski samochód elektryczny z opóźnieniem

Początkowo premiera polskiego samochodu elektrycznego planowana była na koniec czerwca 2020 roku. Powodem przesunięcia terminu – jak podaje spółka EMP – była epidemia COVID-19, która opóźniła proces przygotowawczy publicznej prezentacji.

Prezes spółki wyjaśnia, że choć premiera została przesunięta, to czas ten wykorzystano na przygotowanie specjalnego wydarzenia online, dostępnego dla każdego.

- Budujemy samochód, który ma być powszechny, dlatego też taka powszechna forma jego prezentacji. Koncepcja eventu spełnia również warunki ograniczeń związanych pandemią – dodaje Zaremba.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA