Jaguar E-Pace - nowy rywal Audi Q3

Jaguar E-Pace to kompaktowy SUV, który zajmie w ofercie miejsce obok większego F-Pace'a. Premiera za kilka dni.

Jaguar E-Type
Jaguar E-Type
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 172 900 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

W ostatnim czasie nastąpił prawdziwy wysyp zapowiedzi, przecieków, pierwszych zdjęć i teaserów aut, których premiera zbliża się wielkimi krokami. Oznacza to nic innego, jak nadchodzące wrześniowe targi motoryzacyjne we Frankfurcie.

REKLAMA

Tym razem na warsztat bierzemy Jaguara z jego nowym modelem, kompaktowym SUV-em E-Pace. Jego premiera zaplanowana jest na 13 lipca, a oficjalne odsłonięcie przed szeroką publicznością nastąpi we Frankfurcie w połowie września.

Jaguar E-Pace będzie na rynku rywalizował z mocno zadomowionymi Audi Q3 czy BMW X1. Ponieważ stawka jest bardzo wysoka, Jaguar nie może pozwolić sobie na żadne wpadki.  Dlatego też, na kilka dni przed premierą, producent podkreśla, jak ciężkim testom poddany został nowy model.

Na zdjęciach opublikowanych przez Jaguara widać zamaskowane auto, jeżdżące w trudnych warunkach - zimą po zamarzniętym jeziorze, latem po bezdrożach czy torze wyścigowym. Ponad 120 tys. godzin testów na czterech kontynentach ma pozwolić na dopracowanie samochodu w każdym calu. Nad przebiegiem fazy prototypu i wdrażaniem poprawek pracowało ponad 500 inżynierów.

Żeby uzmysłowić sobie, jak intensywne były to próby, przeliczmy - 120000 godzin to 5000 dób, a to odpowiada z kolei okresowi niemal 14 lat ciągłej jazdy. Oczywiście, próbom poddawano wiele egzemplarzy, dokładnie 150 aut, a okres testów wyniósł 25 miesięcy, niemniej łączny czas budzi respekt.

W informacji prasowej producent zdradza, że bardzo dużo uwagi poświęcono prowadzeniu nowego Jaguara E-Pace, który ma być dynamicznym i budzącym emocje SUV-em, który da kierowcy i pasażerom wiele radości z jazdy. W tym celu przejechano ponad 400 okrążeń toru Nurburgring. A to oznacza niemal 10 tys. kilometrów na pełnym gazie.

- Długie miesiące intensywnych testów na drogach i torach całego świata pozwoliło nam opracować kompaktowego, sportowego SUV-a, który jest prawdziwym Jaguarem - powiedział jeden z szefów marki. - Temperatury wahały się od minus 40 do plus 48 stopni Celsjusza. Wszystko po to, by w rękach najbardziej aktywnych i wymagających klientów auto przetrwało długie lata - dodał.

Jaguar E-Pace to nie tylko sportowa jazda. Możliwość jazdy w terenie ma być jego mocną stroną. Jeden z testów, jakie E-Pace musiał przejść, zakładał wjechanie do basenu o głębokości pół metra, wyłączenie silnika, otwarcie wszystkich drzwi i pozostawienie pojazdu na cztery godziny. Następnie auto musiało natychmiast odpalić i odjechać o własnych siłach.

Premiera nowego Jaguara E-Pace zaplanowana jest na czwartkowy wieczór 13 lipca w Londynie. Na łamach naszej strony opublikujemy wszelkie informacje wraz z galerią zdjęć.

REKLAMA