REKLAMA

Jaguar I-Pace z systemem AVAS

Na potrzeby elektrycznego modelu I-Pace, w trosce o osoby niepełnosprawne, Jaguar zaprojektował dźwiękowy system ostrzegawczy AVAS.

Jaguar I-Pace z systemem AVAS Materiały prasowe
Jaguar I-Pace z systemem AVAS, fot. Jaguar
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 359 500 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

System AVAS (ang. Audible Vehicle Alert System) ostrzega pieszych przed zbliżającym się pojazdem elektrycznym, który w normalnych warunkach jest niemal niesłyszalny. Napęd takiego pojazdu generuje jedynie niewielki szum i specyficzny dźwięk, który jednak ginie w gąszczu miejskiego hałasu.

Inżynierowie Jaguara opracowali specjalny dźwięk słyszalny przy prędkościach do 20 km/h i przekraczający poziom 56 dB(A), zgodnie z nowymi projektami przepisów, które w Europie dopiero wejdą w życie.

W ramach testów przeprowadzonych przez Jaguara, dźwięk modelu I-PACE został oceniony przez członków brytyjskiej organizacji charytatywnej Guide Dogs for the Blind, wspierającej osoby dotknięte utratą wzroku.

Inżynierowie Jaguara poświęcili cztery lata na opracowanie ścieżki dźwiękowej, która jest słyszalna, a przy tym dyskretna i nie jest słyszana wewnątrz pojazdu. Pierwsze próby stworzenia odgłosu zainspirowanego dźwiękiem statku kosmicznego rodem z filmów science fiction musiały zostać odłożone na półkę, gdy okazało się, że piesi reagują na niego spoglądając raczej w niebo, zamiast na drogę.

REKLAMA

REKLAMA

Jaguar I-Pace z systemem AVAS Materiały prasowe
Jaguar I-Pace z systemem AVAS, fot. Jaguar

Inżynierowie przetestowali dźwięki w różnych sytuacjach, w tym w komorze bezechowej i w różnych miejskich sytuacjach, zanim zdecydowali się na ostateczny dźwięk dla modelu I-PACE. Jest on emitowany z głośnika umieszczonego za osłoną chłodnicy i jest słyszalny z każdego kierunku.

Częstotliwość i głośność sygnału ostrzegawczego rośnie wraz ze wzrostem prędkości pojazdu, zaś po wrzuceniu biegu wstecznego towarzyszy mu dodatkowy ton, który wskazuje na zmianę kierunku. AVAS nie jest wymagany przy wyższych prędkościach, gdyż hałas emitowany przez szum powietrza i opony jest wystarczający, by piesi usłyszeli nadjeżdżający pojazd zeroemisyjny.

Przypomnijmy, że wyposażony w litowo-jonowy akumulator o pojemności 90 kWh, dwa zaprojektowane przez Jaguara silniki i dedykowaną aluminiową konstrukcję, I-PACE przyspiesza do 100 km/h w 4,8 sekundy, a jego zasięg wynosi 470 kilometrów (zgodnie normą WLTP).

Nowy Jaguar I-Pace jest dostępny na polskim rynku od lipca br, cennik rozpoczyna się od 354 900 złotych.

Zobacz także: zagłosuj w plebiscycie Best Cars i wygraj samochód!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA