Jaguar XE SV Project 8 – najmocniejszy Jaguar

Brytyjski sedan klasy średniej w odmianie SV będzie najmocniejszym seryjnym autem w historii tej marki.

Jaguar XE SV Project 8
Jaguar XE SV Project 8
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 193 100 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Samochód został opracowany przez dział Special Vehicle Operations (SVO), który jest odpowiednikiem M GmbH w BMW i odpowiada m.in. za powstanie wyjątkowego F-Typa model 7. Największe wrażenie w Jaguarze XE SV Project 8 robi moc na poziomie aż 600 KM, czyli o 25 KM więcej niż w najmocniejszej coupe marki - F-Type SVR. 

Pod maską najnowszego modelu w gamie brytyjskiej marki znalazł się - znany ze wspomnianego wcześniej F-Typa - 5-litrowy benzynowy silnik V8, wspomagany sprężarką mechaniczną.

REKLAMA

Niestety firma nie podała jego osiągów, ale biorąc pod uwagę lekką, aluminiową konstrukcję nadwozia i dużą moc, można się spodziewać przyspieszenia od 0-100 km/h poniżej 4 sekund. Sam fakt, że w dotychczas topowej odmianie S (3.0 V6 ze sprężarką mechaniczną) o mocy 380 KM, auto rozpędza się do setki w 5 sekund. 

Jaguar zapowiada, że XE w wersji SV Project 8 ma być „najpotężniejszym, najzwinniejszym i najbardziej ekstremalnym” samochodem w ofercie tej firmy. Możliwe, że auto otrzyma napęd 4x4, co byłoby rozsądnym posunięciem patrząc na moc jaką rozwija.

Zadbano też o jak najlepszą aerodynamikę pojazdu. Samochód ma poszerzone nadkola i progi boczne, „nadmuchaną maskę” z wlotem powietrza oraz inny przedni zderzak z dużymi wlotami. Z tyłu dostrzeżemy cztery końcówki układu wydechowego, zderzak z dyfuzorem oraz sporych rozmiarów spoiler. 

Obecnie zamaskowane auta testowane są na Nordschleife.

Powstanie tylko 300 sztuk tej odmiany, i co ciekawe, każdy egzemplarz będzie ręcznie wytwarzany w centrum SVO w Coventry. Pełną specyfikację poznamy 28 czerwca, zaś oficjalny debiut XE w wersji SV zaplanowano na Festiwalu Prędkości w Goodwood – ten odbędzie się 30 czerwca.

 

Zobacz także:
  • Tagi:
  • XE
REKLAMA