Jaguar XE SV Project 8 znów z rekordem Nordschleife

Jaguar dokonał rzeczy dość zaskakującej, bijąc rekord okrążenia Północnej Pętli. Rzecz w tym, że rekord należał do tego samego modelu.

Jaguar XE SV Project 8 Materiały prasowe
Jaguar XE SV Project 8
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 193 100 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Jaguar XE SV Project 8 pod koniec 2017 roku pokonał okrążenie Północnej Pętli toru Nurburgring w rekordowym dla czterodrzwiowych produkcyjnych sedanów czasie 7 min 21,23 s. Wydarzenie to opisywaliśmy na łamach auto motor i sportu, bo też było o czym pisać.

REKLAMA

Przez wiele miesięcy słuch o Jaguarze XE SV Project 8 niemal zaginął, bo – co zaskakujące – nie znalazł się nikt, kto pobiłby czas okrążenia i ustanowił własny rekord. W Jaguarze najwyraźniej bardzo na to czekali, bo po długiej bezczynności wzięli się do pracy i postanowili... sami pobić swój własny rekord. Sprytne, prawda?

Nowy czas okrążenia – 7 min 18,361 s – okazał się lepszy o niemal trzy sekundy od poprzedniego. Za kierownicą siedział ten sam kierowca – Vincent Radermecker, a samochód był takim samym modelem, jak półtora roku temu.

„Urwane” 2,9 sekundy oznaczają, że teraz Jaguar XE SV Project 8 jest o około 7 sekund szybszy na Nordschleife od drugiego w tej kategorii Mercedesa-AMG GT 63 S, który wykonał swoją próbę w czasie 7 min 25,41 s.

Zobacz także: Ferrari SF90 Stradale - hybrydowe hiperauto

REKLAMA

REKLAMA

Jaguar XE SV Project 8 Materiały prasowe
Jaguar XE SV Project 8

Samochód jechał podczas pokonywania próby na specjalnych oponach Michelin Pilot Sport Cup 2 R i był wyposażony w pakiet Track Pack, dostępny za dopłatą. W ramach pakietu demontowane są na przykład tylne siedzenia, a do kabiny trafia profesjonalna klatka bezpieczeństwa.

Pakiet pozwala też dostosować wysokość zawieszenia, które tu zostało mocno obniżone, a dodatkowo przedni splitter i tylne skrzydło ustawiono tak, by generowały jak największy docisk aerodynamiczny podczas wykonywania próby.

Jaguar oficjalnie tłumaczy, że pokonanie własnego rekordu było chęcią zademonstrowania motorsportowej mentalności całej ekipy pracującej nad modelem. Szef inżynierów SVO (Special Vehicles Operations), Jamal Hameedi, dodaje że wszyscy w Projekcie 8 wiedzieli, że okrążenie można pokonać szybciej i po prostu to zrobili.

Zobacz także: Mustang Shelby GT500 - najmocniejszy w historii

REKLAMA

Jaguar XE SV Project 8 Materiały prasowe
Jaguar XE SV Project 8

Jaguar XE SV Project 8 – silnik i napęd

Jaguar XE SV Project 8 to jedna z najgłośniejszych premier w swoim czasie. Auto jest rywalem m.in. BMW M3. Samochód napędza doładowany silnik V8 o pojemności 5 litrów. Z tej pojemności inżynierowie wycisnęli pokaźne 600 KM mocy, co przy współpracy z 8-stopniową przekładnią Quickshift pozwala na iście wyczynowe osiągi.

Dość powiedzieć, że na rozpędzenie pojazdu od 0 do 100 km/h potrzeba zaledwie... 3,7 sekundy! Maksymalna prędkość sięga z kolei imponujących 332 km/h. To wszystko, rzecz jasna, nie byłoby możliwe do utrzymania w ryzach, gdyby nie modyfikacje zawieszenia i innych podzespołów.

Zastosowano sztywniejsze sprężyny oraz regulowaną siłę tłumienia amortyzatorów, z możliwością obniżenia nadwozia o 15 mm do celów jazdy torowej. Za przenoszenie potężnych sił napędowych na cztery 20-calowe koła odpowiada system EAD (Electronic Active Differential), pełniący funkcję chłodzonej olejem blokady mechanizmu różnicowego.

Ponieważ sztuką nie jest rozpędzić się do ogromnej prędkości, ale bezpieczne i skuteczne jej wytracenie, odpowiednio mocne muszą być hamulce. Te są z węglowo-ceramicznego tworzywa, natomiast w łożyskach użyto technologii rodem z Formuły 1. Chodzi o użycie azotku krzemu, po raz pierwszy zastosowanego w drogowym samochodzie.

Seria produkcyjna została ograniczona do zaledwie 300 egzemplarzy.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Zobacz także:

REKLAMA

REKLAMA