Jaguar rozpoczyna testy aut autonomicznych

Brytyjska marka zamierza przez najbliższe cztery lata testować i ulepszać samochody autonomiczne. W tym celu stworzona zostanie flota składająca się z ponad setki Jaguarów - jazdy będą odbywały się w ruchu ulicznym.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 172 900 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

 Kamery, radary, czujniki - elementy, którymi samochód widzi świat są już dość dobrze dopracowane. Dlatego Jaguar nacisk będzie stawiał na dopracowanie komunikacji między samochodami autonomicznymi i między samochodami, a infrastrukturą. Przypomnijmy, że w planach jest stworzenie infrastruktury, która będzie wysyłała do samochodów komunikaty. A samochody będą komunikowały się między sobą np. informując siebie wzajemnie o swojej obecności. Więc nie będzie dochodziło do stłuczek. Tyle w teorii.

Aby to wszystko ładnie działało w rzeczywistości, Jaguar planuje w ciągu najbliższych czterech lat obserwować ponad 100 samochodów, które autonomicznie będą starały się poruszać po drogach publicznych. Zebrane dane i doświadczenia mają pomóc w rozwoju takich nowoczesnych rozwiązań.

Jaguar przetestuje także kilka systemów. Pierwszy z nich, Roadwork Assist, wykorzystuje kamerę stereo umieszczoną przed autem, która generuje obraz drogi przed samochodem w 3D. System oprócz znaków drogowych i linii na asfalcie ma rozpoznawać także m.in. bariery i krawężniki. Drugi system to Safe Pullaway, który także wykorzystuje kamerę z przodu. Ma on analizować ruch przed samochodem i w razie takiej konieczności automatycznie zwalniać lub nawet awaryjnie hamować. Jednak najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem ma być  Over the Horizon Warning, czyli system ostrzegający o zagrożeniach, których nie widać. Dzięki komunikacji między samochodami otrzyma od informacje o położeniu innych pojazdów więc w czas będzie wiedział np. czy ktoś za moment nie wymusi pierwszeństwa.

W ramach niepowodzenia i wypadku Jaguar pracuje nad dopracowaniem systemu Emergency Vehicle Warning, który automatycznie będzie łączył się ze służbami ratunkowymi i poda m.in. informacje o położeniu samochodu.

REKLAMA