Jaguary - Dzikie drapieżniki

Samochód wg encyklopedii, to niby tylko środek transportu przewożący ludzi i towary z jednego miejsca w inne. Ale niektóre auta robią coś więcej - dodatkowo, choć za opłatą, są inne: piękne, szlachetne, drapieżne, dzikie. Takie są Jaguary.

Jaguary
Legenda nad legendami 2-miejscowy roadster Jaguar E-Type. Dziurawi przestrzeń jak strzała. 265 koni. 250 km/h. I wiatr we włosach.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 172 900 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

auto motor i sport 7/2004

Większość fabryk "eksajtuje" się wielkością sprzedaży i powszechnością swych aut na ulicy. Ale są firmy, które zamiast dużo, robią mało i drogo, a... też wychodzą na swoje. Można budować wizerunek marki obsiewając rynki milionami tanich aut lub umieszczając na nich bardzo nieliczne, ale widoczne błyszczące brylanty. Najlepiej robić to przez wiele pokoleń, ciągle w tym samym stylu, lekceważąc przejściowe trendy i mody. Robić to powoli, z namaszczeniem, z klasą. Stosować taką jakość, by z rynku nie schodziły starsze modele, by nie lądowały zmęczone, ospowate i dziobate korozją na śmietniku motoryzacji, ale by ich wartość na starość rosła. Jak dobrego wina.

Takie są Jaguary. Marka oczywiście angielska - bo to w zjednoczonym królestwie, a nie na zbyt praktycznym, pospiesznym i spauperyzowanym kontynencie od zawsze istnieli twórcy i konstruktorzy ceniący piękno bardziej od masowości i pieniędzy. Jaguar to nie tylko samochód. To symbol statusu właściciela i całej jego rodziny. Zaparkowany na 300-letnim trawniku przed 300-letnią posiadłością rodową świadczy niewątpliwie o odpowiednich korzeniach drzewa genealogicznego, o tym, że za kierownicą siedzi nie byle kto. Jaguar to symbol szybkości. W lusterkach innych aut pojawia się z tyłu znienacka, uderza błyskawicznie. Od początku istnienia tej marki budowano jednolity image Jaguarów - mają być silne, szybkie, piękne, drapieżne. Cena nie gra roli. Bo mają trafiać nie do ciułaczy, ale do ludzi, którzy o pieniądzach nie rozmawiają. Bo je po prostu mają. Zawstydzona reszta Europy długo nie mogła stworzyć równorzędnego konkurenta. Gdy na kontynencie rozwinęły się wyścigi, a Anglicy uwielbiają ten sport, zaczęli się tu pojawiać i... wygrywać. Jaguary były niezawodne, więc wyspiarze zaatakowali najważniejszy wyścig w Europie - długodystansowy Le Mans. Wygrali go wielokrotnie i... Jaguary zaczęły świetnie sprzedawać się na kontynencie.

Trochę z nich trafiło też przez ostatnie kilkadziesiąt lat do Polski i oczywiście w dobrej formie jeżdżą do dzisiaj. Właściciele dbają o nie bardziej niż o własną żonę i dzieci. Poświęcają im wiele czasu. Ale Jaguary też lubią swoich właścicieli. Jeżdżą niezawodnie. I szybko. Bardzo szybko. Oraz komfortowo ze słynnym rozwiązaniem lokującym hamulce nie w kołach, ale przy mechanizmie różnicowym. W historii tej marki nigdy nie było słabszych, tańszych modeli. Żadnych małych silników. Ogromne 6- i 12-cylindrowe motory to od zawsze w tych autach codzienność. Każdy model to legenda i kawał historii. Woal wspomnień wielkich wygranych wyścigów. Świat zachwycał się dziesiątkami wersji modeli: SS1, SS2, SS90, Mark V - Mark X, XK120, 140, 150, XKSS, XJ5, 6, 12, 13 i fantastyczne E-Type i D-Type. Już 50 lat temu wiele odmian miało ponad 200 KM i gładko przekraczało 200 km/h, wersje Le Mans 240 km/h, a D-Type 270-280 km/h. Silniki "na wyścig" miały 650-750 koni.

W Polsce właściciele tych wyjątkowych aut spotykają się kilka razy w roku na swoich rajdach, z pełną powagą, z błyskiem w oku i w szprychach, całkiem serio walczą w próbach wyścigowych. Z radością przyjąłem ich zaproszenie na III Królewski Rajd Samochodów Zabytkowych. Pościgałem się Jaguarem. Wiktoriańskie, pluszowe wnętrza, potężne moce, tylny napęd, pełny odjazd. Można zbudować auto, w którym będzie sto komputerów i sto innych plastikowych gadżetów. Stare Jaguary nie mają ani jednego komputera. I wcale im to nie przeszkadza. Prawdziwe drapieżniki nie potrzebują takich protez.

Tekst i zdjęcia: Julian Obrocki

REKLAMA