Jak czyścić klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja powinna chłodzić, a nie smrodzić, dlatego kiedy po jej włączeniu czuć zapach stęchlizny, trzeba działać. W tym celu można udać się do serwisu albo takie odgrzybianie przeprowadzić samemu.

Klimatyzacja Materiały prasowe
Klimatyzacja

Jak czyścić klimatyzację w samochodzie?

Posiadanie samochodu z klimatyzacją to dzisiaj standard. Klima w aucie to nie tylko nieoceniony komfort i wygoda w upalne dni czy możliwość usunięcia pary i wilgoci w okresie jesienno-zimowym. Klimatyzacja oznacza również obowiązek regularnego jej serwisowania. Wtedy odwdzięczy się sprawnym działaniem i wydajnością.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Trzeba pamiętać, że grzyby i bakterie mają w układzie klimatyzacji idealne warunki do życia i rozwoju. Wilgoć, ciepło silnika to jak zaproszenie do namnażania drobnoustrojów, które nie tylko są przyczyną nieprzyjemnego zapachu, ale mogą też źle wpływać na zdrowie pasażerów. Dlatego też trzeba się tych grzybów i bakterii od czasu do czasu pozbyć, zanim będzie za późno.

O ile do kompleksowego przeglądu klimatyzacji, który powinno się przeprowadzić raz do roku, konieczny jest fachowy sprzęt i wiedza, tak podstawowe czyszczenie przeprowadzić można we własnym garażu.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Czyszczenie klimatyzacji - od czego zacząć?

Podstawą jest wymiana filtra kabinowego, o czym wielu kierowców zapomina, dokonując dezynfekcji układu. Filtr powinno wymieniać się nie rzadziej niż raz do roku, bo to na nim gromadzi się brud, kurz i pył, a przez to rozwijają grzyby i bakterie. Nowy filtr kosztuje już od kilkudziesięciu złotych, więc koszt nie jest wielki. Warto jednak wydać nieco więcej na filtr z węglem aktywnym.

W większości samochodów wymiany można dokonać samemu, w ciągu zaledwie paru minut. Filtr najczęściej znajduje się na podszybiu, z dojściem od strony komory silnika lub – częściej – w okolicy schowka przed pasażerem. W większości przypadków nie jest konieczne użycie żadnych narzędzi, a jedynie wymontowanie schowka czy odpięcie mocowań i osłon.

Zobacz także: klimatyzacja w zimie - włączać, czy nie?

REKLAMA

REKLAMA

Klimatyzacja w samochodzie Materiały prasowe
Klimatyzacja w samochodzie

Czyszczenie klimatyzacji - rozpylacz

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które różnią się sposobem użycia. Jeden z nich to rozpylacz, który jest niedrogi (od ok. 20 złotych), ale i mało skuteczny.

Rozpylacz umieszcza się pośrodku kabiny, za fotelem kierowcy, a cały proces odbywa się przy zamkniętym obiegu powietrza. Zamknąć trzeba wszystkie szyby i ustawić pionowo oparcie fotela, żeby rozpylany gaz nie trafił na żadną przeszkodę.

Po uruchomieniu nawiewu z obiegiem zamkniętym należy włączyć aerozol i zamknąć drzwi. Rozpylany w kabinie gaz zaciągany jest do obiegu zamkniętego i tam, krążąc po całym układzie, neutralizuje nieprzyjemny zapach. Niestety tego typu środki nie zabijają bakterii ani grzybów.

Czyszczenie klimatyzacji - pianka

Kolejnym sposobem jest użycie preparatu piankowego. Ta metoda jest najtańsza - ceny od kilkunastu złotych – ale i najprostsza, choć jej skuteczność jest daleka od stuprocentowej.

Metoda polega na wykorzystaniu preparatu grzybobójczego w sprayu. Elastycznym wężykiem wprowadza się aktywną pianę do każdego otworu nawiewu i pozostawia na krótki czas, by składniki preparatu mogły zadziałać. Wadą tej metody jest to, że środek z reguły nie ma szans dotrzeć aż do parownika, gdzie bakterie i grzyby mają swoje królestwo.

REKLAMA

Ogrzewanie - panel sterowania Materiały prasowe
Ogrzewanie - panel sterowania

Czyszczenie klimatyzacji - ozonowanie

Bardzo skuteczną metodą zabijania drobnoustrojów, zagnieżdżonych w układzie klimatyzacji, jest ozonowanie wnętrza. Do tego potrzebny jest jednak generator ozonu. Na rynku dostępne są urządzenia kosztujące już od około 100 złotych. Wydajność na poziomie 400 mg/h zupełnie wystarczy na potrzeby odkażenia samochodowej "klimy".

W zależności od rodzaju urządzenia - są wewnętrzne oraz zewnętrzne - włączamy je, ustawiamy klimatyzację w obieg zamknięty i pozwalamy ozonowi działać przez średnio kilkanaście minut. Po zakończeniu ozonowania trzeba odczekać, aż tlen trójatomowy wróci całkowicie do nieszkodliwej dla zdrowia postaci dwuatomowej, a następnie przewietrzyć wnętrze i... gotowe!

Przed ozonowaniem warto wymontować filtr kabinowy, żeby nie doszło do wtórnego zanieczyszczenia układu.

Czyszczenie klimatyzacji - jonizator 12V

Na rynku dostępny jest też niewielki, podręczny jonizator, będący generatorem ozonu. Może on z powodzeniem zastąpić syntetyczne zapachy samochodowe, które tylko maskują nieprzyjemne zapachy.

Urządzenie to generuje ozon w bezpiecznych dla zdrowia ilościach, na bieżąco oczyszczając powietrze również z bakterii i grzybów. Wystarczy wpiąć je do samochodowego gniazda zapalniczki i gotowe.

Czyszczenie klimatyzacji - podsumowanie

Domowych sposobów na oczyszczenie klimatyzacji jest wiele. Te najskuteczniejsze są jednak dość kosztowne i problematyczne, ze względu na konieczność zakupu specjalnych urządzeń. Koniec końców, warto rozejrzeć się za sezonowymi promocjami w warsztatach zajmujących się układami klimatyzacji i zostawić kwestię odgrzybiania specjalistom, mającym na wyposażeniu wydajne urządzenia i skuteczne sposoby likwidacji drobnoustrojów.

Warto pamiętać również o konieczności wymiany parownika – raz na kilka lat, wymianie filtra kabinowego – raz w roku oraz corocznym serwisie klimatyzacji, w tym uzupełnieniu czynnika chłodzącego (będącego również czynnikiem smarującym układ), którego nawet w sprawnym układzie rocznie ubywa kilka proc.

Kiedy przeprowadzimy już kompletny przegląd klimatyzacji pamiętajmy, by korzystać z niej co najmniej raz w tygodniu, przez minimum kilkanaście minut, nawet jesienią i zimą. Ponieważ czynnik chłodzący jest mieszanką z olejem, pozwoli to przesmarować cały układ i nie dopuścić do jego korozji. Ponadto czynnik smarujący przy okazji uszczelnia połączenia.

REKLAMA

REKLAMA