Siedzący tryb życia, jaki wymusza na nas współczesna rzeczywistość, sprawia, że coraz więcej osób skarży się na problemy z kręgosłupem oraz bóle głowy. Pozycja, w jakiej spędzamy większość czasu, ma ogromny wpływ na kwestie zdrowotne. Warto zadbać o prawidłowe ustawienie foteli w samochodzie.
Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!
Ważne jest też, żeby kupując nowy samochód, zwrócić uwagę na to, czy fotele mają certyfikat AGR. Takie siedzenia oferuje m.in. Skoda, która w nowej Octavii wprowadziła do oferty innowacyjne, ergonomiczne fotele rekomendowane przez lekarzy oraz fizjoterapeutów.
Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!
Jak dobrze ustawić fotel w samochodzie?
Eksperci z kampanii Aktion Gesunder Rücken, którzy od 25 lat realizują misję zapobiegania problemom zdrowotnym pleców, zalecają najkorzystniejsze dla zdrowia i najbardziej komfortowe ustawienia foteli.
- Dolna część pleców kierowcy powinna przylegać do siedzenia, a podczas regulacji jego odległości należy upewnić się, że nogi kierowcy pozostaną lekko ugięte podczas wciskania pedałów.
- Następnie warto zadbać o prawidłowe podparcie ud, regulując głębokość fotela. Przestrzeń pomiędzy dołem podkolanowym a krawędzią siedzenia powinna równać się szerokości dwóch - trzech palców. Podpora odcinka lędźwiowego powinna być ustawiona tak, aby opierał się na niej odcinek pleców na wysokości pasa, co tym samym zapobiega przechylaniu miednicy do tyłu.
- Regulując odchylenie oparcia, kierowca powinien być w stanie dosięgnąć kierownicy z lekko ugiętymi ramionami. Barki powinny spoczywać na oparciu przez cały czas prowadzenia samochodu. Zagłówek należy ustawić tak, by przylegał do górnej części głowy. Podczas regulacji wysokości fotela wskazane jest zachowanie odległości dziesięciu centymetrów między głową a sufitem pojazdu.
Zobacz także:
Komentarze
~wa_chu, 2020-09-20 10:50:35
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?