Jak korzystać z klimatyzacji w czasie upałów?

Klimatyzacja to podstawa komfortu i bezpieczeństwa w trakcie dalekich wakacyjnych podróży. Najnowsze badania Seata wykazały, że w temperaturze 35 st. C, reakcja kierowcy może być spowolniona nawet o 20 proc. w porównaniu do temperatury 25 st. C.

| Data aktualizacji: 2021-06-16
Seat Arona FR fot. materiały prasowe
Seat Arona FR

Ekspert Seata Ángel Suárez radzi, jakie temperatury są optymalne dla kierowcy i jego pasażerów.

REKLAMA

Czy nieodpowiednia, zbyt wysoka temperatura utrzymana w samochodzie może skutkować osłabieniem czasu reakcji kierowcy?

Tak! W efekcie mamy do czynienia ze stanem podobnym po spożyciu alkoholu, gdy kierowca ma we krwi 0,5 prom.

– Regularne wietrzenie kabiny i utrzymywanie odpowiedniej temperatury wewnątrz kabiny jest bardzo ważne. Kierowcy często niewłaściwie korzystają z klimatyzacji, znacznie wpływając na komfort i bezpieczeństwo jazdy, swoje jak i współpasażerów – mówi Ángel Suárez, ekspert w SEAT Technical Center.

REKLAMA

REKLAMA

Czy podróżując samochodem ustawiasz strumień powietrza bezpośrednio na twarz?

To najczęstszy błąd popełniany przez kierowców i pasażerów. Aby efektowniej wykorzystać moc klimatyzacji, należy skierować dyszę nawiewową ku górze - wtedy chłodne powietrze wypełni kabinę i dotrze do każdego.

Podobnie jest w sytuacji przy wsiadaniu do rozgrzanego auta. Wsiadając do nagrzanego samochodu chcesz jak najszybciej obniżyć temperaturę. Podobnie robią inni kierowcy, którzy często wsiadając do nagrzanego samochodu od razu ustawiają klimatyzację na maksimum jej możliwości.

REKLAMA

- W takim wypadku najlepiej jest na chwilę przed odjazdem otworzyć wszystkie drzwi i okna. Pozwoli to naturalnie obniżyć temperaturę, co wpłynie na lepsze działanie klimatyzacji – radzi Suárez.

Wiele ludzi błędnie uważa, że podczas podróży należy utrzymać zamkniętą cyrkulację powietrza, bo w innym przypadku szyby zaparują. Zamiast tego Ángel Suárez poleca jazdę z opcją automatycznego trybu cyrkulacji powietrza, który samoistnie otwiera się lub zamyka na wpływ powietrza z zewnątrz. W ten sposób cały proces staje się sprawniejszy i efektywniejszy.

zobacz galerię

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA