Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Jak ładować auto, dbając o żywotność akumulatora?

Ładowanie samochodu elektrycznego to czynność, do której trzeba się przyzwyczaić. Istnieje jednak wiele sposobów na to, aby ułatwić i przyspieszyć ten proces, przy jednoczesnym zwiększeniu żywotności akumulatora.

Skoda Enyaq iV fot. materiały prasowe
Skoda Enyaq iV

Eksperci Skody podpowiadają, jakie kroki należy wykonać, aby ładowanie auta elektrycznego stało się komfortowe i efektywne, bez zakłócania płynności podróży. Przy okazji obalają kilka mitów związanych z uzupełnianiem energii w autach elektrycznych.

Długa gwarancja

Obecnie nowoczesne akumulatory dostępne w samochodach elektrycznych zapewniają kierowcy kilkuset kilometrowy zasięg. Na drugą ich ważną cechę, czyli żywotność, wpływ może mieć jednak sposób użytkowania auta, a zwłaszcza jego ładowania. – Skoda i inne marki Grupy Volkswagen gwarantują, że pojemność akumulatora nie spadnie poniżej 70 proc. przez co najmniej osiem lat użytkowania lub po przejechaniu 160 tys. kilometrów – mówi David Pekárek, ekspert ds. akumulatorów.

– Z doświadczenia wiemy, że po upłynięciu tego czasu żywotność akumulatora i tak jest znacznie lepsza. Ale wszystko zależy też od sposobu użytkowania samochodu – dodaje. Według Pekárka, długie okresy nieużywania auta, podczas gdy akumulator jest w pełni naładowany lub odwrotnie – całkowicie rozładowany, nie wpływają dobrze na jego żywotność.

Ładuj do 80 proc. tak często, jak to możliwe

Podstawową zasadą jest utrzymywanie naładowania akumulatora pomiędzy 10 proc. a 80 proc. pojemności. – Ładowanie do 100 proc. zalecamy tylko przed dłuższą podróżą. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ustawienie w systemie samochodu preferowanego czasu odjazdu i wyruszenie w trasę od razu po naładowaniu akumulatora do 100 proc. – mówi Pekárek. Warto wiedzieć, że tryb „battery care”, w którym ładowanie automatycznie kończy się po osiągnięciu 80 proc. pojemności oraz odroczone ładowanie pomagają utrzymać idealną wydajność akumulatora.

W przypadku dłuższych podróży lepiej zaplanować więcej krótszych postojów z opcją szybkiego ładowania, niż uzupełniać akumulator do 100 proc. W ten sposób spędzimy mniej czasu na postojach, ponieważ ładowanie znacznie spowalnia, gdy akumulator osiągnie 80 proc., szczególnie w przypadku wykorzystywania szybkich ładowarek. Jednocześnie, ekspert Skody, Michal Hora, zaleca, aby ładowanie prądem stałym o wyższych mocach było używane tylko w trasie i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Dla żywotności akumulatora najkorzystniejsze jest ładowanie prądem przemiennym AC, np. w domu. Szybkie ładowanie generuje bowiem niekorzystne dla niego ciepło – mimo że jest aktywnie chłodzony. Ładowanie prądem o niższej mocy wytwarza natomiast minimalną ilość ciepła.

 

Skoda Enyaq iV fot. materiały prasowe
Skoda Enyaq iV

Schłodź lub ogrzej wnętrze auta przed wyjazdem

Idealny scenariusz ładowania przed dłuższą podróżą, w mroźny dzień, wygląda następująco. W systemie samochodu należy wybrać opcję ładującą auto do 100 proc., a ustawiając godzinę odjazdu, określić także preferowaną temperaturę w środku pojazdu. Samochód nie tylko będzie się ładował prądem przemiennym, ale także podgrzewał wnętrze energią elektryczną pochodzącą z sieci i akumulatora. W takim przypadku dobrym pomysłem jest korzystanie w trakcie podróży z szybkiego ładowania, gdy samochód jest ciepły, a więc akumulator ma temperaturę eksploatacyjną – ładowanie będzie wtedy tak efektywne, jak to możliwe. Nie warto natomiast odkładać ładowania, np. do następnego poranka i korzystać z szybkiej ładowarki przed samym wyjazdem, gdy akumulator jest zimny i ładuje się powoli.

Podgrzanie lub schłodzenie wnętrza przed wyjazdem, przy wykorzystaniu prądu z sieci, zwiększy zasięg samochodu. Utrzymanie ustawionej temperatury będzie wymagało mniej energii niż w przypadku ogrzewania lub chłodzenia wnętrza już po rozpoczęciu podróży. Sposób ten jest też wygodniejszy, ponieważ temperatura w aucie będzie komfortowa dla pasażerów od samego początku jazdy. – W ekstremalnych temperaturach zawsze trzeba liczyć się z tym, że ładowanie może być nieco wolniejsze niż w typowych warunkach. W zimie akumulator musi być ogrzewany, a w gorące, letnie dni chłodzony – mówi Michał Hora. W takich przypadkach użytkownik nie musi się jednak o nic martwić, ponieważ samochody elektryczne Skody całkowicie samodzielnie zarządzają systemem chłodzenia lub ogrzewania akumulatora.

Ładuj bezpiecznie w każdych warunkach

Ekspert zapewnia również, że pogoda nie ma wpływu na możliwość ładowania. – Ładowanie w deszczu, a nawet podczas burzy nie stanowi problemu. System jest oddzielony od karoserii i uziemiony. Złącze ładowania zostało zaprojektowane tak, aby woda nie mogła się do niego dostać, dzięki czemu można używać go na zewnątrz, nawet kiedy pada – wyjaśnia Hora. Specjalista dodaje, że podczas ładowania pasażerowie mogą pozostać w samochodzie lub opuścić go. Stan procesu ładowania można łatwo monitorować za pomocą aplikacji mobilnej.

Decydując się na pozostanie w samochodzie można bez problemu korzystać z jego udogodnień, takich jak radio czy ładowanie telefonu komórkowego lub tabletu. – Zużycie energii przez te urządzenia jest minimalne i nie ma żadnego wpływu na ładowanie auta — wyjaśnia Hora. Ogrzewanie lub chłodzenie wnętrza nie stanowi problemu również w przypadku użycia szybkich ładowarek.

REKLAMA