Jak płacić za autostrady od 1 grudnia? Autopay, e-TOLL, bilet na stacji paliw

1 grudnia w życie wchodzi nowy system opłat na państwowych autostradach A2 i A4, gdzie znikną szlabany. Jak najwygodniej płacić za przejazd tymi i innymi płatnymi autostradami w Polsce?

| Data aktualizacji: 2021-12-01
Bramki na autostradzie Shutterstock
Bramki na autostradzie, fot. Shutterstock
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY
 • Od 1.12.2021 r. znikają szlabany na państwowych płatnych odcinkach A2 i A4, a płatność obowiązywać będzie w ramach systemu e-TOLL.
 • Płatność odbywa się z użyciem aplikacji e-TOLL, urządzenia pokładowego lub biletu kupionego na stacji paliw.
 • Prostszą alternatywą jest znana już aplikacja Autopay, która teraz obsłuży także państwowe płatne odcinki A2 i A4.

Dnia 1 grudnia 2021 roku na państwowych odcinkach płatnych autostrad A2 i A4 znikną szlabany, a płatności za przejazd tymi odcinkami dokonywane będą jednym z kilku sposobów. Niestety, wygląda na to, że żaden z proponowanych przez stronę rządową nie jest dla kierowców bezproblemowy. System jest już w użyciu i działa od 24 czerwca tego roku, najpierw dla samochodów ciężarowych, a potem także dla osobowych, ale tu jeszcze na zasadzie dowolności. Od 1 grudnia natomiast wszyscy kierowcy będą musieli poznać te nowe sposoby.

Na szczęście pojawia się światełko w tunelu, bowiem skomplikowany proces płacenia, zaproponowany przez stronę rządową, zyskuje alternatywę w postaci aplikacji Autopay, którą doskonale znamy z przejazdów odcinkami autostrad A1 i A4 prywatnych koncesjonariuszy. O tym za moment. Na razie zobaczmy, co czeka nas 1 grudnia.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Co zmieni się na autostradach A2 i A4 1 grudnia?

 • Podniesienie szlabanów na odcinkach autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica). Ruch odbywać się będzie w sposób płynny, bez konieczności zatrzymywania się.

 • Opłacanie przejazdów możliwe będzie jedynie przez:

  • aplikację e-TOLL PL,

  • urządzenia pokładowe OBU/ZSL

  • w formie biletu elektronicznego (przeznaczonego dla pojazdów lekkich).

Aplikacja e-TOLL lub zakup biletu na stacji

Póki co aplikacja e-TOLL zbiera fatalne recenzje, rejestracja w systemie jest mało intuicyjna, a sposób korzystania z aplikacji w czasie jazdy mocno problematyczny. Wymaga bowiem kliknięcia przycisku start na początku odcinka i późniejszego zakończenia przejazdu także naciśnięciem guzika. Wymaga stałego połączenia z internetem i działania aplikacji e-TOLL "na wierzchu", a nie w tle, natomiast chwilowy brak sygnału, związany choćby z odebraniem połączenia czy działaniem innych aplikacji, może spowodować kłopoty. A karą za brak opłaty jest 500 złotych i strzegą tego zarówno specjalnie przygotowane nieoznakowane samochody ze specjalnym urządzeniem na dachu, jak i weryfikują to kamery ulokowane nad autostradą.

Alternatywą dla aplikacji czy urządzenia pokładowego OBU/ZSL jest wizyta na stacji paliw, ale póki co wciąż nie wiemy nawet, które stacje będą wśród tych „wybranych”. Tak czy inaczej, wiąże się to z uciążliwą koniecznością zakupu manualnego, podaniem danych samochodu i podróży, a przecież zlikwidowanie bramek miało w teorii ruch usprawnić, a nie utrudnić życie kierowcom.

System e-TOLL – jak się zarejestrować?

 • Wybierz urządzenie do przekazywania danych GPS do systemu. Może to być:
  • aplikacja mobilna e-TOLL PL, do pobrania bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store
  • urządzenie pokładowe OBU lub ZSL, oferowane przez dostawcę dopuszczonego do systemu e-TOLL. Urządzenia są dostępne w Przygranicznych Punktach Obsługi e-TOLL, zaś główna dystrybucja odbywa się za pośrednictwem dopuszczonych dostawców tych urządzeń.
 1. Zarejestruj się i załóż Internetowe Konto Klienta (IKK)
 2. Określ podmiot (osobę prywatną lub firmę) uiszczający opłaty
 3. Utwórz konto rozliczeniowe
 4. Dodaj pojazd do swojego konta
 5. Wybierz formę finansowania, konto rozliczeniowe w trybie:
  • przedpłaty
  • płatności okresowej z zabezpieczeniem
 6. Powiąż urządzenie pokładowe z pojazdem
 7. Aktywuj urządzenie pokładowe zgodnie z instrukcją operatora lub uruchom aplikację mobilną e-TOLL PL.

Gdzie kupić bilet na przejazd autostradą A2 i A4 po 1 grudnia?

Zakup takiego biletu będzie możliwy np. na wybranych stacjach benzynowych, a przy zakupie nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia, ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bramki autostradowe fot. shutterstock
Bramki autostradowe fot. Robson90/Shutterstock.com

Jak przejeżdżać na bramkach A2 i A4 z e-TOLL?

Nowa organizacja ruchu w Miejscach Poboru Opłat (na bramkach) oznacza:

 • Przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.
 • Przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej Stacji Poboru Opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

Pozostałe pasy na MPO do 30 listopada 2021 r. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką.
Wjeżdżając lub zjeżdżając z autostrady przez Place Poboru Opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy lub zjazdowy. Każdy z nich został w jasny i czytelny sposób oznakowany, ułatwiając tym samym kierowcom sprawne opuszczenie drogi płatnej.

System e-TOLL na polskich drogach

Autopay alternatywą dla e-TOLL

O ile korzystanie z nowych metod płatności na państwowych odcinkach rodzi wiele niejasności i problemów, tak na horyzoncie pojawia się, zapowiadana już wcześniej, aplikacja Autopay, znana dobrze kierowcom podróżującym trasą A1 lub koncesyjnym odcinkiem A4. Operator systemu Autopay informuje właśnie, że kierowcy aut osobowych, motocykli i busów już od 1 grudnia będą mogli korzystać z Autopay, by opłacać przejazd państwowymi odcinkami autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica.

Autopay, dzięki integracji z e-TOLL, umożliwia już od końca września opłacanie przejazdu na państwowych płatnych drogach kierowcom pojazdów ciężkich. Od tego czasu trwały prace, by rozwiązanie stało się dostępne dla flot lekkich i klientów indywidualnych. W połowie listopada proces pomyślnie się zakończył – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Zgodnie z planem, od 1 grudnia 2021 roku otwarte zostaną wszystkie bramki na płatnych odcinkach państwowych autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica, czyli nie będzie już możliwe wnoszenie opłaty za przejazd przy punktach poboru opłat. Oznacza to, że kierowcy aut osobowych, motocykli i busów będą płacili za przejazd przy użyciu aplikacji e-TOLL, kupując wcześniej bilet autostradowy, albo właśnie korzystając bezpośrednio z aplikacji Autopay.

Jak płacić Autopay za przejazd państwowymi autostradami?

Chcąc korzystać z Autopay na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4, należy:

 • zarejestrować się w systemie Autopay, co zajmuje kilka minut, a proces jest intuicyjny,
 • po pobraniu aplikacji Autopay należy założyć swoje konto, podając:
  • adres e-mail,
  • numer telefonu,
  • dane pojazdu (markę, numer rejestracyjny),
  • sposób płatności (karta kredytowa lub debetowa).
 • W aplikacji należy także aktywować odcinki autostrad, za które opłaty mogą być pobierane automatycznie.

Jak działa Autopay na państwowych autostradach?

Autopay na państwowych autostradach bazuje na tzw. geofencingu – lokalizacja pojazdu sprawdzana jest punktowo i to wyłącznie w telefonie, bez przekazywania danych lokalizacyjnych do systemu Autopay. Autopay dostaje informacje z telefonu tylko w momencie przejazdu przez punkty wjazdu i zjazdu z płatnego odcinka. Na podobnej zasadzie działa videotolling, w oparciu o który pobierana jest płatność na koncesjonowanych odcinkach autostrady A1 i A4. Autopay nigdzie nie zapisuje danych lokalizacyjnych, a informacje używa wyłącznie do zakupu biletu autostradowego.

W momencie zbliżania się pojazdu do bramek, Autopay wysyła informację typu push informując, że za chwilę zostanie kupiony bilet. Po jego otrzymaniu klient ma jeszcze 3 minuty, żeby ewentualnie anulować transakcję. To przydatne, kiedy jedziemy ze swoim telefonem jako pasażer w innym aucie lub w autokarze i nie chcemy niepotrzebnie, automatycznie płacić za przejazd, za który płaci kierowca. Po tym czasie (trzech minut) Autopay przyjmuje, że kierowca zdecydował się na przejazd. Płatność za przejechany odcinek autostrady pobierana jest automatycznie z karty po zakończonym przejeździe.

Co istotne, w przypadku korzystanie z Autopay wymagane jest wyłącznie uruchomienie aplikacji, która następnie może działać w tle, choć musi być włączona. Nie ma natomiast potrzeby uruchamiania jej dodatkowo przyciskiem start i stop, jak ma to miejsce w aplikacji e-TOLL.

– Proces zakupu biletu autostradowego w Autopay jest bardzo intuicyjny i wygodny. Nie trzeba znać nazw węzłów czy dokładnej daty swojej podróży, by kupić odpowiednio wcześniej bilet. To daje pełną elastyczność w podróżowaniu. Zbliżając się do wybranego płatnego odcinka autostrady, system Autopay automatycznie zakupi bilet. Kierowca nic nie musi robić, a po zakończonym przejeździe zostanie pobrana właściwa opłata – wyjaśnia Robert Mikoś, Product Manager w Autopay Mobility.

Co ważne, z Autopay mogą także korzystać kierowcy z innych krajów oraz kierowcy poruszający się pojazdami na zagranicznych numerach rejestracyjnych, a pod koniec listopada Autopay umożliwi także wcześniejszy zakup biletu autostradowego na stronie internetowej ebiletautostradowy.pl.

Spark, mPay - kolejne aplikacje do opłat na państwowych autostradach

Do grona aplikacji, pozwalających pominąć kłopotliwą w obsłudze aplikację rządową e-TOLL, dołączają kolejne i zapewne będzie ich przybywać. W tej chwili jest to na przykład aplikacja Spark, a także mPay.

Spark to aplikacja opracowana przez Platformę Detalistów i Przelewy24. Jej zalety to brak śledzenia (geolokalizacji), brak potrzeby przedpłacania konta (co jest wymagane przez aplikację e-TOLL), możliwość opłacenia wybranego odcinka i szybka rejestracja.

W przypadku mPay bilet autostradowy zakupiony za pomocą tej aplikacji jest ważny przez 48 godzin od wskazanej podczas transakcji daty. Jego cena jest uzależniona od kategorii pojazdu oraz długości deklarowanej trasy – tak samo, jak miało to dotychczas miejsce podczas zakupu biletu w punktach poboru na trasie. W aplikacji należy podać miejsce wjazdu i zjazdu z autostrady oraz datę podróży. Płatność zostanie pobrana z podpiętej karty lub środków zgromadzonych na mRachunku. Jeśli kierowca przed rozpoczęciem podróży zmieni swoje plany, to środki trafią z powrotem na jego na rachunek w aplikacji. Ważne, aby anulacji dokonać przed wyruszeniem w trasę. 

Więcej o płaceniu aplikacjami na polskich autostradach znajdziecie w naszym stale aktualizowanym artykule.

 

Zobacz także:

REKLAMA