REKLAMA

Jak sprawdzić ważność polisy OC? Aplikacja UFG

Kiedy trzeba sprawdzić ważność polisy OC u sprawcy wypadku i w innych sytuacjach, można to zrobić na miejscu, z wykorzystaniem aplikacji na smartfon lub portalu UFG. Jak to działa?

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC

1 października 2018 roku w życie weszły przepisy, które zezwalają na jazdę bez dowodu rejestracyjnego lub potwierdzenia opłacenia polisy OC. Kierowca nie zostanie za to ukarany mandatem.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Wspomnianych wyżej dokumentów nie trzeba wozić ze sobą dlatego, że dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w bazie CEPiK. Dostęp do tej bazy policja i inne uprawnione służby mają od dłuższego czasu i korzystają z niej w odniesieniu zarówno do kierowców, jak i samych pojazdów.

Rodzi to jednak pewne niedogodności, na przykład kiedy trzeba upewnić się, czy np. sprawca wypadku lub stłuczki ma wykupioną polisę OC. Ale też w innych sytuacjach. Na przykład obecnie, kiedy pandemia koronawirusa zatrzymała w domach nas i naszych bliskich, a chcemy wesprzeć starszych krewnych w dopełnieniu obowiązku przedłużenia ubezpieczenia.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Okazuje się, że w łatwy i szybki sposób można sprawdzić, kiedy kończy się polisa – nasza, naszych krewnych czy wspomnianego sprawcy uszkodzenia naszego pojazdu. Z pomocą przychodzi aplikacja udostępniana przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) lub portal internetowy UFG.

Jak sprawdzić ważność polisy OC pojazdu?

Podobnie jak do zakupu ubezpieczenia, nie trzeba w tym celu opuszczać domu i narażać się na niepotrzebne ryzyko związane choćby z pandemią. Do sprawdzenia ważności polisy wystarczy tylko dostęp do internetu i numer rejestracyjny pojazdu, którego polisę chcemy sprawdzić.

Co ważne, nie jest wymagane posiadanie numeru VIN pojazdu, czy nawet dokumentów poprzedniej lub aktualnie obowiązującej polisy. To duże ułatwienie.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdzenie polisy na portalu UFG

Na portalu UFG można w każdej chwili sprawdzić, kiedy kończy się polisa OC wystawiona dla danego pojazdu. Co więcej, do sprawdzenia wystarczy wyłącznie numer rejestracyjny, nie trzeba dysponować jakimikolwiek innymi dokumentami ani danymi.

To z kolei oznacza, że takiego sprawdzenia na rzecz innych posiadaczy pojazdów mechanicznych mogą dokonać ich bliscy. Ważność ubezpieczenia OC mogą zatem sprawdzić dzieci, chcące pomóc swoim rodzicom w czasach ograniczeń, wnuki dziadkom czy osoby wspierające seniorów.

Portal UFG - sprawdzenie polisy OC

Nawigacja prowadzi od strony głównej portalu do formularza umożliwiającego wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu, którego ubezpieczenie chcemy sprawdzić. W przypadku stwierdzenia nieważności polisy OC, należy jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem, aby dokonać zakupu nowej polisy.

Przedłużający się okres braku ważnej polisy OC dla danego pojazdu może skutkować finansowymi konsekwencjami dla jego posiadacza.

Dostęp do bazy danych UFG i sprawdzenie ważności polisy są bezpłatne i nie wymagają pozostawienia żadnych danych osobowych.

Aplikacja UFG – jak sprawdzić OC?

Dla aktywnych użytkowników smartfonów Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował aplikację „UFG Na wypadek”. Jest ona wyposażona w wiele funkcjonalności przydatnych na co dzień kierowcom.

Aplikacja UFG

Można gromadzić w niej informacje na temat swoich dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami określonego typu, podpowiada ona również jak zachować się na drodze w razie kolizji. Jej nieocenioną funkcjonalnością w czasach pandemii jest możliwość łatwego i szybkiego sprawdzenia ważności polisy OC posiadacza danego pojazdu.

Podobnie jak w przypadku portalu UFG, do takiego sprawdzenia również wystarczy wyłącznie numer rejestracyjny pojazdu. Aplikacja dostępna jest zarówno dla użytkowników smartfonów z systemem operacyjnym Android, jak i iOS. Pobranie i późniejsze korzystanie z aplikacji jest bezpłatne.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA