Jak uniknąć kary za brak biletu na autostradzie?

Od 1 grudnia kara za przejazd płatnymi odcinkami państwowych autostrad bez wniesienia opłaty wynosi 500 złotych. W niektórych przypadkach można jej jednak uniknąć. Jak to zrobić?

System e-TOLL na polskich drogach źródło: gov.pl
System e-TOLL na polskich drogach
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 141 000 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Od 1 grudnia działa nowy system opłat za przejazd płatnymi odcinkami państwowych autostrad. Zniknęły szlabany, ale pojawiły się problemy w postaci ogromnego zamieszania, wywołanego dość nieoczywistymi sposobami na opłacenie przejazdu i do tego kłopotliwą obsługą rządowej aplikacji e-TOLL. Do tego zasypywani jesteśmy informacjami na temat sposobów wnoszenia opłat: są obecnie aż dwie aplikacje rządowe – e-TOLL i e-TOLL PL bilet, są aplikacje niezależne (Autopay), jest możliwość zakupu biletu na wybranej stacji paliw, a także zakup e-biletu (aplikacja e-TOLL PL bilet, Spark, mPay i inne).

REKLAMA

Można się w tym pogubić i w konsekwencji wjechać na odcinek płatnej państwowej autostrady bez wniesienia obowiązkowej opłaty. Powodów może być wiele, bo nie zakładamy, że ktoś wjedzie bez płacenia celowo. Aplikacja rządowa może stracić sygnał lub coś innego pójdzie nie tak albo po prostu zapomnimy, podjeżdżając pod zlikwidowane już bramki, że teraz płaci się inaczej, niż do tej pory. Co wtedy?

No właśnie. Bramek nie ma, więc nikt nas nie zatrzyma, nie przypomni, ani nie sprzeda biletu. Jak zatem sprawdzane jest wniesienie opłaty przez kierowcę? Odbywa się to za pomocą kamer, umieszczonych na płatnych odcinkach i sczytujących tablice rejestracyjne, ale i za pomocą mobilnych pojazdów, wyposażonych w kamery i kontrolujących, czy kierowcy opłacili przejazd.

Kara za jazdę autostradą bez biletu

W przypadku, kiedy kierowca podróżuje autostradą na płatnym odcinku, a nie wniósł opłaty (zapomniał kupić e-bilet, aplikacja odmówiła posłuszeństwa), grozi mu kara w wysokości 500 złotych lub w razie wpłacenia jej w ciągu siedmiu dni – 400 złotych. W niektórych przypadkach można jednak tej kary uniknąć. W jaki sposób?

Czas ważności e-biletu autostradowego

Na początek trzeba powiedzieć o samym e-bilecie. Ten można kupić z aż 60-dniowym wyprzedzeniem, a okres jego ważności to 48 godzin od daty i godziny zadeklarowanej przy zakupie. To spore ułatwienie. Co więcej, jeśli biletu nie wykorzystamy, możemy go zwrócić, odzyskując pieniądze.

REKLAMA

REKLAMA

Ile kosztuje e-TOLL bilet jednorazowy?

Bilet jednorazowy e-TOLL kosztuje tyle samo, ile do tej pory płaciliśmy za przejazd wspomnianymi odcinkami państwowych płatnych autostrad.

  • A2 Konin – Stryków:
    • motocykle – 5,00 zł
    • samochody lekkie – 9,90 zł
  • A4 Wrocław – Sośnica:
    • motocykle – 8,10 zł
    • samochody lekkie – 16,20 zł

Jak uniknąć kary za przejazd autostradą bez biletu?

Zgodnie z informacją, podawaną przez operatora systemu e-TOLL, Krajową Administrację Skarbową, "w sytuacjach wyjątkowych bilet można kupić do 3 dni wstecz od daty zakończenia podróży." I to jest klucz do uratowania sytuacji, na przykład kiedy nie zadziała aplikacja – nie pobierze opłaty lub w przypadku korzystania z rządowej aplikacji e-TOLL, na koncie przedpłaconym brakuje środków.

W takim przypadku natychmiast po zorientowaniu się, że należność nie została pobrana, albo też kiedy zapomnieliśmy zakupić e-biletu, trzeba niezwłocznie takiego zakupu dokonać, a mamy na to maksymalnie trzy dni. W przeciwnym razie system wygeneruje wezwanie do opłaty.

Kiedy nie unikniemy kary za przejazd autostradą bez biletu?

Warto pamiętać, że jest sytuacja, która wyklucza powyższe rozwiązanie. Chodzi o przypadek, kiedy zostaniemy przyłapani przez mobilną kontrolę na drodze. W takim przypadku, kiedy kontrolujący stwierdzą, że w danym momencie opłata nie jest wniesiona, kara wyniesie 500 złotych i nie pomoże zakup e-biletu po fakcie.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA