Do zatrzymywania pojazdów na drodze zasadniczo największe uprawnienia ma policja. Niemniej kontrolę mogą przeprowadzić także inne służby, jak Inspekcja Transportu Drogowego, straż miejska lub gminna, służba celno-skarbowa, żandarmeria wojskowa, straż leśna czy graniczna. Ale po kolei.
Jak i gdzie?
Zatrzymania do kontroli może dokonać nie tylko umundurowany policjant, ale również taki "po cywilnemu". Wtedy jednak może to zrobić jedynie w terenie zabudowanym, używając tzw. lizaka lub w warunkach słabej widoczności latarki. Funkcjonariusz w mundurze może natomiast przeprowadzić kontrolę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Może być pieszo, w radiowozie czy nawet... śmigłowcu. Sygnał do zatrzymania musi być wydany tak, by można go było zauważyć lub/i usłyszeć.
Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!
Samochód czy motocykl zatrzymanego powinien stanąć w miejscu nieutrudniającym ruchu. W wyjątkowej sytuacji może to być miejsce niedozwolone znakami, np. znakiem zakazu zatrzymywania, o ile jest to bezpieczne. Wyjątkiem jest zatrzymanie w wyniku pościgu, złego stanu technicznego pojazdu lub zachowania kierującego, które wskazuje na potencjalne zagrożenie dla innych.
Kontrola drogowa - jak się zachować?
Kiedy funkcjonariusz da sygnał do zatrzymania, czy to z radiowozu, czy z pobocza, trzeba zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Może się zdarzyć, że policjant każe podążać za radiowozem do momentu znalezienia miejsca bezpiecznego zatrzymania.
Co dalej? Uchyl szybę i czekaj w samochodzie, trzymając ręce na kierownicy. Nie wolno ci wysiadać, do momentu, w którym ewentualnie zostaniesz o to poproszony. Nie wyłączaj silnika, jeśli nie zostaniesz o to poproszony.
Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!
W przypadku zwykłej kontroli, policjanta obowiązuje formuła, w której przedstawia się, podając stopień, imię i nazwisko, a następnie powód zatrzymania. Choć zdarzają się przypadki, kiedy funkcjonariusz "bawi się" w zgadywanki w rodzaju "panie kierowco, czy wie pan jaki jest powód zatrzymania", to jednak nie powinno to mieć miejsca. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zatrzymanie jest wynikiem pościgu lub zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa, wówczas funkcjonariusz nie będzie taki uprzejmy.
Jeśli policjant jest nieumundurowany, wówczas jest zobowiązany przedstawić legitymację służbową. Funkcjonariusz w mundurze zrobi to tylko na żądanie kontrolowanego kierowcy. Następnie policjant poprosi zapewne o dokumenty, choć w myśl obecnie obowiązujących przepisów prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie opłacenia polisy OC może zostać w domu.
Co jeszcze może policjant?
Funkcjonariusz ma prawo do przeprowadzenia kontroli pasażerów lub pojazdu. W tym celu może poprosić pasażerów o jego opuszczenie. Co ważne, policjant ma prawo do kierowania twoim pojazdem, jeśli celem jest sprawdzenie stanu technicznego pod kątem działania podstawowych układów - hamulcowego, kierowniczego, itp.
Komentarze