REKLAMA

Jak zadbać o porządek w garażu?

Garaż – miejsce dla wielu kierowców i mechaników-hobbystów niemal święte. Podpowiadamy jak utrzymać w nim porządek i nie zginąć zakopanym pod stertą gratów.

Jay Leon, garaż
Jay Leon, garaż

Zanim o porządku garść przepisów. Jakie rozmiary powinien mieć garaż zgodnie z prawem? Jaka odległość powinna być zachowana od ściany do auta, a także między autami? Jaka powinna być wysokość garażu? Ile miejsca potrzeba w garażu w którym parkowane mają być dwa samochody? Minimalne wymiary jednego miejsca postojowego to 2,3 x 5 m. Odległość auta od ściany powinna wynosić co najmniej pół metra, a najlepiej dołożyć do tego jeszcze 10 cm. Jeśli chcemy mieć superkomfortowe warunki wsiadania/wysiadania to odległość między ścianą a samochodem należy zwiększyć do 1,2 metra. Wtedy przejście jest na tyle szerokie, że bez problemów można przejechać kosiarką, przeprowadzić rower czy spakować wózek dziecięcy.

Jeśli w garażu ma parkować dłuższy samochód (np. SUV) lepiej, żeby miał on co najmniej 5,5 m długości. Zaparkowanie dwóch samochodów w jednym garażu oznacza, że musi on mieć co najmniej 5 metrów szerokości. W przepisach określono też minimalną wysokość garażu – to 2,2 m. Standardowo dla aut osobowych bramę umieszcza się na wysokości około 2,1-2,25 m. I znowu, dla SUV-a taka wysokość będzie niewystarczająca, w przypadku aut z wyższych nadwoziem trzeba doliczyć 30-50 cm.

Jeśli garaż to narzędzia. Problem przechowywania akcesoriów do majsterkowania rozwiązują tzw. ścianki lub tablice narzędziowe przytwierdzane do ściany (a konkretnie do listwy wkręconej w ścianę). Najtańsze kosztują niewiele, około 20 zł, ale droższe modele nie dość, że sprawdzają się od praktycznej strony, to mogą jeszcze pełnić rolę ozdobną. Ścianki i tablice występują w różnych rozmiarach i z uchwytami na bardzo różne rodzaje narzędzi. Oczywiście cena zależy głównie od rozmiaru (szerokość 80 cm za ponad 20 zł, szerokość 160 cm z przegródkami na 126 elementów 180 zł). Wiele zestawów wyposażono też w specjalne kuwety na drobniejsze narzędzia czy akcesoria.

Rzadziej używane elektronarzędzia można z kolei umieścić w schowkach montowanych pod dachem, o ile wysokość garażu na to pozwala. Jeśli liczba narzędzi nie jest duża zamiast skrzynki lub tablicy narzędziowej wystarczy poręczna skrzynka z odpowiednią liczbą przegródek.

Garaż to przeważnie miejsce, w którym przechowuje się rowery/narty lub inny sprzęt sportowy, a także sprzęt ogrodowy, choćby kosiarki. Ciekawym rozwiązaniem w kwestii przechowywania tych ostatnich pochwalił się ostatnio producent silników Briggs & Stratton. System Mow N'Stow pozwala przechowywać kosiarkę z silnikiem tej firmy… w pozycji pionowej bez ryzyka wycieku płynów czy paliwa. Wg producenta takie rozwiązania zabiera o 70% mniej miejsca w garażu.

briggs & stratton
Mow N'Stow, czyli nowatorski sposób przechowywania kosiarek

Rowery, jeśli nie ma miejsca na ich postawienie pod ścianą można zamontować na specjalnych, podwieszanych hakach montowanych do ściany. Podobnie z oponami. Na samochodową "chemię", oleje i płyny na pewno przyda się podwieszany regał. Rolę garażowych mebli dobrze spełniają też… stare meble kuchenne czy pokojowe. Jeśli już upakujemy wszystko w odpowiednich szafkach warto je z zewnątrz podpisać. Po pracy przy samochodzie przyda się też kącik do umycia/wytarcia rąk z rozwijanym na rolce papierem.

Macie jeszcze jakieś ciekawe pomysły na przechowywanie akcesoriów garażowych? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Komentarze

 (6)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA