REKLAMA

Jak zweryfikować przebieg samochodu

W Polsce wiele osób uważa, że lepiej kupić samochód używany za granicą niż w naszym kraju, bo są one w dużo lepszym stanie technicznym niż te eksploatowane u nas. Tymczasem analitycy motoryzacyjni uważają, że większość sprowadzanych aut ma wypadkową przeszłość i cofnięty licznik. Podpowiadamy jak zweryfikować przebieg samochodu zakupionego w polskim salonie oraz sprowadzonego z zagranicy.

Licznik samochodu Auto Motor i Sport
Licznik samochodu, fot. Michał Szymaczek

W 2020 roku do Polski przywieziono 848 154 auta, a średni wiek takiego samochodu określono na 12 lat i miesiąc. Najwięcej sprowadzono ich z Niemiec (490 tysięcy), Francji (83 tysiące) i Belgii (57 tysięcy), dalsze miejsca zajmują Holandia i USA. Żeby nie kupić auta, do którego trzeba będzie wiecznie dokładać, żeby było sprawne, trzeba je koniecznie sprawdzić, a jednym z kluczowych parametrów, któremu trzeba się przyjrzeć, jest przebieg. Postanowiliśmy sprawdzić, jak skontrolować przebieg auta sprowadzonego z każdego z tych państw.

Zobacz także:

W których modelach najczęściej cofa się liczniki kilometrów ?

Zweryfikowanie przebiegu nie jest ani łatwe, ani szybkie. Szukanie informacji na temat auta najlepiej zacząć od internetu, jest tam wiele stron pozwalających sprawdzić przeszłość pojazdu, jego wypadkowość, przebieg, czy nie został skradziony itp. Niektóre z takich stron są bezpłatne, np. www.historiapojazdu.gov.pl, ale są też takie, do których trzeba wykupić dostęp, np. autobaza.pl, carvertical.pl (odpowiedniki tych stron znajdziemy także w krajach, z których sprowadzamy samochód). Można skorzystać z baz danych producenta, gromadzą oni bowiem informacje o wizytach w serwisach dealerskich, do których trafiają również starsze samochody, albo w serwisach niektórych marek, które wykupiły dostęp do baz danych producentów. Trzeba prosić właścicieli aut o udostępnienie książki serwisowej i dokumentów z badań technicznych, które zawierają dane o przebiegu auta - jeśli odmówią ich okazania, powinno to być sygnałem, że z autem nie wszystko w porządku. Rok produkcji i przebieg muszą z siebie logicznie wynikać, jeśli auto ze starego rocznika ma stosunkowo niewielki przebieg, powinno to wzbudzić podejrzenia. Warto też sprawdzić profil sprzedającego, żeby się upewnić, czy sprzedaje samochód prywatnie, czy jest handlarzem aut. W internecie są strony, na których jest wiele porad, jak sprawdzić przeszłość auta, są przydatne linki do baz danych, a nawet teksty w językach oryginalnych do serwisów z prośbą o przysłanie historii serwisowej i przeglądów.

REKLAMA

REKLAMA

Jak zweryfikować przebieg samochodu - Niemcy

Uczciwy sprzedający powinien przedstawić dokument, powszechnie nazywany TUV-em, z przeglądu rejestracyjnego, w którym jest dużo danych o samochodzie, również przebieg z ostatniego badania (są one przeprowadzane co dwa lata). Najbardziej wiarygodny jest TUV wydany rok przed sprzedażą auta, na nazwisko ostatniego właściciela z dowodu rejestracyjnego, bo jeśli ważność dokumentu się kończy i pojazd jest wystawiony do sprzedaży, może to świadczyć o jego złym stanie technicznym (nie opłaca się naprawiać samochodu, żeby przeszedł badania techniczne). Trzeba bardzo dokładnie obejrzeć książkę serwisową, bo zdarza się, że handlarze ją fałszują, sprawdzić i przeanalizować wszystkie zapisy, np. gdzie została wydrukowana, kiedy została wydana, czy nosi ślady używania. W tym wypadku wszystkie szczegóły są bardzo ważne. Warto też sprawdzić  pieczątki z nazwami serwisów przeprowadzających przeglądy (są na ostatniej stronie), firmy znaleźć w internecie i napisać do nich mail z prośbą o przysłanie historii serwisowej. Jeśli nie znamy języka, gotową treść maila po niemiecku też znajdziemy w internecie.

REKLAMA

Jak zweryfikować przebieg samochodu - Francja

Informacje o przebiegu są zamieszczane na wydrukach z przeglądów. Przeszłość samochodu kupowanego od osoby prywatnej można sprawdzić na stronie https://histovec.interieur.gouv.fr, odpowiedniku polskiej historii pojazdu, musimy jednak mieć dane z dowodu rejestracyjnego auta. Inną możliwością jest zlecenie sprawdzenia stanu samochodu mechanikom poprzez strony https://trustoo.fr lub https://www.experveo.fr/, jest to oczywiście płatna usługa.

Jak zweryfikować przebieg samochodu - Belgia

Bardzo ważny jest dokument CarPass, który zawiera rzeczywiste dane samochodu, również przebieg, pochodzące z legalnych źródeł. Jednak sprzedający nie ma obowiązku udostępnić go kupującemu. Jeśli jest uczciwy, nie powinien go ukrywać, jeśli o nim nie wspomina, powinno to wzbudzić podejrzenia. Dane zawarte w dokumencie można sprawdzić w internecie, ale trzeba znać numer certyfikatu auta. Przebieg samochodu jest też zawarty w raporcie z ostatniego i przedostatniego przeglądu.

REKLAMA

REKLAMA

Jak zweryfikować przebieg samochodu - Holandia

Na stronie https://ovi.rdw.nl/ można bezpłatnie sprawdzić, czy przebiegi logicznie rosną. Przebieg umieszcza się na dokumencie z przeglądu technicznego. Jeśli kupujący zna nr rejestracyjny auta i VIN, może zamówić raport z bazy danych (płatny) o nazwie Nationale Auto Pass, który zawiera dane na temat wszystkich przebiegów gromadzonych przez różne instytucje, m.in. serwisy, stacje kontroli. Nationale Auto Pass daje dużą, chociaż nie całkowitą, pewność, że przebieg jest rzeczywisty.

Jak zweryfikować przebieg samochodu - USA

Przebieg i historię ubezpieczeniową samochodów sprowadzanych z USA można sprawdzić m.in. w najpopularniejszym serwisie amerykańskim - Carfax. Gromadzi on dane z bardzo wielu źródeł, m.in. firm ubezpieczeniowych, leasingowych, komisów, warsztatów. Po wpisaniu numeru VIN bezpłatnie poznamy specyfikację auta i dostaniemy informacje o jego przeszłości, czyli wypadkach, uszkodzeniach, liczbie właścicieli, przeglądach, stanie licznika. Jeśli chcemy poznać szczegółowo historię samochodu, za dostęp do bazy danych trzeba zapłacić.

REKLAMA

Liczniki kilometrów w samochodach Szczepan Mroczek
Liczniki kilometrów w samochodach

Jak zweryfikować przebieg samochodu - Można żądać zwrotu pieniędzy

Na koniec, o tym jak trudno zweryfikować przebieg świadczy też to, że jego sprawdzenie nawet w profesjonalnym serwisie nie zawsze gwarantuje, że jest on rzeczywisty, można np. trafić na auta, w których cofnięto licznik, a nowy właściciel jeździł na przeglądy i zalegalizował zafałszowany przebieg. Warto też pamiętać, że jeśli zadeklarowany przebieg auta przez sprzedającego w umowie sprzedaży jest nieprawdziwy, to poza tym, że jest przestępstwem, za które grozi kara, jest najlepszą podstawą do walki o zwrot pieniędzy w sądzie.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA