REKLAMA

Jakub Przygoński – sylwetka zawodnika

Jakub Przygoński to jeden z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych kierowców w Polsce. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, w tym 4. miejsce w Rajdzie Dakar.

Jakub Przygoński w Rajdzie Dakar Materiały prasowe
Jakub Przygoński w Rajdzie Dakar

Jakub Przygoński urodził się 24 marca 1985 roku w Warszawie. Ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych, jest także magistrem zarządzania po Szkole Głównej Handlowej.

Kuba Przygoński – motocyklowe początki kariery

Już w trakcie nauki w szkole, jako trzynastolatek, zaczął swoją przygodę ze ściganiem na motocyklach. Zaczął od startów w motocrossowych Mistrzostwach Polski na Kawasaki KX80.

Przygoński to także reprezentant Polski w rajdach enduro. Pierwsze poważne osiągnięcia to złoty medal w 2004 roku na Mistrzostwach Świata ISDE, tzw. sześciodniówce motocyklowej oraz tytuł Mistrza Polski w rajdach enduro na motocyklach powyżej 250 cm sześc.

Sezon 2006 przyniósł Kubie Przygońskiemu wicemistrzostwo Polski w klasie E2 enduro i zespołowe wicemistrzostwo Polski w motocrossie.

Pierwsze zetknięcie z rywalizacją na światowym poziomie to start w eliminacji Mistrzostw Świata Cross Country w 2007 roku. Pojechał wówczas w pustynnym rajdzie Desert Challenge Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wtedy też rozpoczęła się jego trwająca do dziś kariera sportowa w profesjonalnym zespole Orlen Team.

Jakub Przygońskiwww.orlenteam.pl
Jakub Przygoński (fot. www.orlenteam.pl)

Kuba Przygoński – debiut w Dakarze

Rok 2008 stał pod znakiem startów w Mistrzostwach Świata, a sezon ten zakończył się dla Przygońskiego zdobyciem wicemistrzostwa świata FIM w klasie Over 450 Rally Sport Production.

Zachęcony wynikami i zafascynowany rajdami na początku 2009 roku miał swój debiut w legendarnym Rajdzie Dakar. Młody motocyklista stał się sensacją rajdu, zajmując wysokie 11. miejsce w klasyfikacji generalnej. Okazał się wówczas najlepszym debiutantem w Dakarze.

Rok 2010 to kapitalny występ najmłodszego w Orlen Teamie zawodnika. Jadąc motocyklem KTM 660 Rally, zajmuje 8. miejsce w klasyfikacji generalnej, co jest rekordem wszech czasów startów polskich motocyklistów w Dakarze i nobilitującą przepustką do elitarnego świata wielkich gwiazd tego sportu.

Najlepszy rezultat w Dakarze, w klasyfikacji motocyklistów, Przygoński osiagnął w roku 2014, zajmując na mecie rajdu 6. miejsce! Niestety w tym samym roku, podczas rajdu Abu Dhabi Desert Challenge Kuba miał motocyklowy wypadek, którego skutkiem było złamanie kręgosłupa.

Po żmudnej rehabilitacji Przygoński wrócił do motocykli, ale na krótko. Ukończył swój ostatni motocyklowy Dakar na 18. miejscu i podjął decyzję o zmianie kategorii, zasiadając w rajdowym samochodzie.

Orlen Team w Rajdzie DakarMateriały prasowe
Orlen Team w Rajdzie Dakar

W roku 2016 Przygoński po raz pierwszy jedzie w Dakarze samochodem, zajmując na mecie dobre 15. miejsce – najlepsze wśród Polaków. Zaledwie rok później, wyciągając wnioski z poprzednich edycji i jadąc rozważnie, Kuba melduje się na finiszu Dakaru na miejscu 7.

Kolejne dwie edycje Dakaru stoją pod znakiem poprawy wyników Kuby Przygońskiego. W 2018 roku Kuba Przygoński z Tomem Colsoulem, jadąc Mini 4x4, poprawiają swój własny rekord samochodowy, zajmując piąte miejsce. W tym sezonie zdobywa również 1. miejsce w Pucharze Świata FIA w Rajdach Cross Country i po raz kolejny broni tytułu mistrza Polski w driftingu.

Rok 2019 przyniósł natomiast najlepszy wynik w karierze Kuby Przygońskiego. Zanosiło się na podium, ale niestety awaria skrzyni biegów zatrzymała naszego zawodnika na godzinę na pustyni. Czwarte miejsce uzyskane przez Polaka w zaledwie czwartym starcie w tym rajdzie za kierownicą samochodu to doskonały wyczyn.

Kuba PrzygońskiMateriały prasowe
Kuba Przygoński

Kuba Przygoński – mistrz driftu

Równolegle z karierą motocyklową, a później i samochodową w rajdach Kuba Przygoński oddaje się z powodzeniem innej pasji – driftingowi. Już w 2008 roku wziął udział w pierwszych driftingowych zawodach.

Zostawał później kilkukrotnym mistrzem Polski w driftingu – ostatnio w 2019 roku, a najświeższym jego występem była pokazowa jazda driftingową Toyotą GT-86 podczas rozegranego niedawno Rajdu Barbórka 2019. Obecnie Przygoński jest driftingowym wicemistrzem Polski.

Na swoim koncie Kuba Przygoński ma również między innymi Rekord Guinnessa w jeździe w kontrolowanym poślizgu, podczas którego zarejestrowana prędkość wyniosła 217,97 km/h!

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA