Jozef Kaban wrócił do Volkswagena

Jozef Kaban, słynny projektant Bugatti Veyrona, po zaledwie dwóch latach wraca do pracy w Grupie Volkswagena.

Jozef Kaban Materiały prasowe
Jozef Kaban, były projektant Skody, obecnie w Volkswagenie
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Jozef Kaban to słowacki projektant samochodów, który ma na swoim koncie wiele samochodów, począwszy od Volkswagena Lupo, poprzez Skodę Octavię i Skodę Kodiaq, na Bugatti Veyronie skończywszy. Zaczynał karierę w Volkswagenie i tu właśnie, po dwóch latach przerwy, spędzonych m.in. u BMW i Rolls-Royce'a, powraca.

REKLAMA

Duże zmiany w zespole stylistów Grupy Volkswagena

Szykują się duże zmiany na stanowiskach kierowniczych w Volkswagen Design. Klaus Bischoff, dotychczasowy główny stylista Volkswagena, od 1 kwietnia 2020 roku obejmie stanowisko Szefa Designu Grupy. Do 1 lipca 2020 roku, kiedy jego funkcje przejmie Jozef Kaban, będzie on wypełniał obowiązki na obu stanowiskach.

Dodatkowo Michael Mauer, który obecnie jednocześnie pełni funkcje Szefa Designu Grupy i głównego stylisty Porsche, od połowy przyszłego roku skoncentruje się na obowiązkach głównego stylisty Porsche.

Jozef Kaban – od Volkswagena do Volkswagena

Jozef Kaban to 46-letni magister sztuki. Rozpoczął swoją karierę w Volkswagenie, w 1993 roku, jako stylista nadwozi. Spod jego ołówka wyszły między innymi bliźniaki Volkswagen Lupo i Seat Arosa. Szybko awansował na lidera zespołu i od 1998 roku jednocześnie pełnił funkcję Szefa Designu nadwozi w Bugatti. Tu odpowiadał za ponadczasowy projekt Bugatti Veyrona.

W 2003 roku Kaban przeniósł się do Audi, w którym od 2006 roku również odpowiadał za design nadwozi. Najdłuższy okres zatrudnienia Kabana w jednym miejscu to lata 2008-2017, kiedy to Kaban był odpowiedzialny za design w marce Skoda. Tutaj stworzył między innymi projekty Skody Octavii czy pierwszego SUV-a czeskiej marki – Skody Kodiaq.

Zobacz także: Volvo XC60 T8 Twin Engine - mocne i prestiżowe

REKLAMA

REKLAMA

W 2017 roku Jozef Kaban został Szefem Designu w BMW, a w 2019 roku był głównym stylistą Rolls-Royce'a. Niedawno jednak odszedł z koncernu BMW, powracając na łono firmy, w której swoją karierę zaczynał.

Kto projektuje modele Skody?

Ponieważ, pomimo dwuletniej nieobecności na tym stanowisku, wciąż wiele osób kojarzy stylistykę Skody z osobą Jozefa Kabana, przypomnijmy kto pracuje obecnie na stanowisku głównego projektanta w Skodzie.

Tym człowiekiem jest Oliver Stefani, który wcześniej pracował dla Volkswagena. Zastąpił on Kabana po tym, jak Słowak odszedł do BMW, zastępując tam z kolei Karima Habiba, dotychczasowego designera bawarskiej marki.

Oliver Stefani był wcześniej szefem designu zewnętrznego w marce Volkswagen, z którą to marką związany jest już od 2002 roku. Wiele aut wdrożonych do produkcji w ciągu ostatnich dziesięciu-piętnastu lat, jak i liczne samochody koncepcyjne, są jego autorstwa. Oliver Stefani odegrał kluczową rolę w rozwoju m.in. takich modeli, jak: Volkswagen up!, Polo, Jetta czy Tiguan.

Zobacz także: Volvo XC40 T5 Twin Engine - z mocą dwóch silników

REKLAMA

Klaus Bischoff – główny szef designu

Jozef Kaban będzie zatem niebawem głównym stylistą w Volkswagenia, natomiast Klaus Bischoff, 57-letni absolwent szkoły projektowania, który pracuje w Volkswagenie od 1989 roku, zostanie szefem designu całej Grupy Volkswagena.

Bischoff swoją karierę rozpoczynał w Wolfsburgu jako stylista wnętrz. W 1996 r. został mianowany szefem ds. rozwoju designu. Kolejnymi stanowiskami kierowniczymi wyższego szczebla Klausa Bischoffa były, między innymi, Szef Designu wnętrz samochodów osobowych, Szef Designu nadwozi i Szef Designu samochodów.

W 2006 roku Bischoff objął funkcję Szefa Centrum Designu w Wolfsburgu. Rok później został mianowany głównym stylistą marki Volkswagen.

Michael Mauer – główny stylista Porsche

Michael Mauer ma 57 lat. Studiował design samochodowy i w 1986 roku rozpoczął karierę jako stylista w Mercedesie, w którym na różnych kierowniczych stanowiskach pracował do 2000 roku. W tym samym roku przeniósł się do Saaba, gdzie objął funkcję Szefa Designu.

W 2003 roku awansował na stanowisko Szefa Advanced Design w General Motors Europe. Rok później został głównym stylistą w Porsche AG. Od 2016 roku jest również Szefem Designu Grupy.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA