REKLAMA

Kajetanowicz wygrał Rajd Turcji w WRC2

Kajetan Kajetanowicz z Maciejem Szczepaniakiem wygrali Rajd Turcji i zostali liderami w klasyfikacji generalnej kategorii WRC2.

Kajetanowicz w Rajdzie Turcji 2019 Materiały prasowe
Kajetanowicz w Rajdzie Turcji 2019, Materiały prasowe, fot. Marcin Snopkowski

W drugim sezonie startów w kategorii WRC2 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata polska załoga Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak po raz pierwszy stanęli na najwyższym stopniu podium.

Wcześniej ta sztuka udawała się kilkakrotnie Robertowi Kubicy w 2013 roku, również w kategorii WRC2. Ostatnimi triumfami Polaków w rajdowych mistrzostwach świata były dwa tegoroczne zwycięstwa załogi Łukasz Pieniążek – Kamil Heller w Rajdzie Meksyku i Rajdzie Korsyki w kategorii WRC2 Pro.

Zwycięstwo w bardzo wymagającym Rajdzie Turcji, który wyeliminował z rajdu lub walki o najwyższe miejsca wielu mocnych graczy w kategorii WRC, pozwoliło załodze Kajetanowicz – Szczepaniak objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej WRC2.

Kajetanowicz w Rajdzie Turcji

Załoga Lotos Rally Team wygrała w Rajdzie Turcji siedem odcinków specjalnych, a aż 14 z 17 zakończyła na podium. Polacy prowadzili w zawodach od początku do końca, wypracowując przez ostatnimi odcinkami sporą przewagę, która na mecie, mimo kilku wcześniejszych przygód, wynosiła ponad półtorej minuty.

Po Rajdzie Turcji Kajto ma w sumie 73 punkty. Tyle samo co drugi w klasyfikacji generalnej Rosjanin Nikolay Gryazin z pilotem Yaroslavem Fedorovem, z tą różnicą, że polska załoga ma na koncie więcej trzecich miejsc.

Przypomnijmy, że w tym sezonie Kajetanowicz ze Szczepaniakiem raz wycofali się z Rajdu Argentyny, raz zajęli drugie miejsce (Rajd Sardynii) i dwa razy trzecie (Rajd Korsyki oraz Rajd Niemiec). Ich rosyjscy rywale raz wygrali, raz zajęli drugie miejsce i trzy razy piąte.

Losy mistrzowskiego tytułu wciąż nie są pewne, a do końca sezonu pozostały trzy rajdy, przy czym w WRC2 kierowcy nie startują w pełnym cyklu, głównie ze względu na koszty startów. Jeśli jednak tytuł dla Kajto będzie realny, zapewne wystartuje on również w kończącym sezon Rajdzie Australii, o czym wspominał już wcześniej w wywiadach.

Zobacz także: Targi Frankfurt 2019 - zobacz wszystkie premiery

REKLAMA

REKLAMA

Robert Kubica pierwszym mistrzem WRC2

Tytuł mistrzowski w kategorii WRC2 byłby drugim takim osiągnięciem Polaków w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata. Wspomniany już wcześniej Robert Kubica, powracający do motorsportu w ramach rehabilitacji mocno uszkodzonego w wypadku prawego ramienia, w swoim pierwszym sezonie startów w WRC wygrał w 2013 roku pięć rajdów i raz zajął drugie miejsce.

Wystarczyło to do pokonania rywali i zdobycia pierwszego i jak dotąd jedynego tytułu Rajdowego Mistrza Świata – dodajmy w klasyfikacji WRC2. Pilotem Roberta Kubicy był wówczas Maciej Baran. Teraz przed Kajetanem Kajetanowiczem i Maciejem Szczepaniakiem szansa na powtórzenie tego sukcesu.

Do końca sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata pozostały trzy rundy: Rajd Walii (3-6.10.2019), Katalonii (24-27.10.2019) oraz Australii (14-17.11.2019).

– To największy sukces w mojej karierze. Nigdy wcześniej nie wygrałem rundy Mistrzostw Świata. To fantastyczne uczucie! Myślę, że zasłużyliśmy na zwycięstwo. Musimy nadal tak ciężko pracować, żeby sukcesy się powtarzały. Było bardzo trudno. To nie był łatwy rajd także dla naszych rodzin. Dziękuję za wsparcie moim dziewczynom, ponieważ rajdy są wymagające. Nie mówię tylko o budżecie domowym, ale również o zaangażowaniu, wyrozumiałości i tolerancji. Rajdy są mało przewidywalne, a zwłaszcza takie jak ten. Rajd Turcji był niewdzięczny dla wielu załóg, z nami również się łatwo nie obchodził. Ostatnie dwa odcinki przejechaliśmy tylko z tylnym napędem. Bardzo się cieszę, że wypracowaliśmy znaczną przewagę przed ostatnim dniem. Wystarczyła! Udało się wygrać. Wygrywamy rundę Mistrzostw Świata! – powiedział Kajetan Kajetanowicz, zawodnik LOTOS Rally Team.

Rajd Turcji 2019 – nieoficjalna klasyfikacja WRC 2:

1. K. Kajetanowicz/M. Szczepaniak (Polska, Skoda Fabia R5) 4:06:00,4 s
2. M. Bulacia Wilkinson/F. Cretu (Boliwia/Argentyna, Skoda Fabia R5) +1:39,9 s
3. F. Andolfi/E. Inglesi (Włochy, Skoda Fabia R5) +9:13,8 s
4. H. Solberg/I. Minor-Petrasko (Norwegia/Austria, Skoda Fabia R5) +14:31,0 s
5. B. Cukurova/V. Bostanci (Turcja, Skoda Fabia R5) +23:37,1 s
6. P. Nobre/G. Morales (Brazylia, Skoda Fabia R5) +28:17,1 s
7. B. Manyera/C. Cerkez (Turcja, Skoda Fabia R5) +37:03,1 s
8. D. Salvi/H. Magalhães (Portugalia, Skoda Fabia R5) +43:20,1 s
9. Pedro/E. Baldaccini (Włochy, Ford Fiesta R5 MK2) +1:22:22,4 s.

WRC – walka o tytuł do końca

Na koniec dodajmy jeszcze, że zaostrza się rywalizacja w kategorii WRC. Po wypadnięciu Otta Tanaka komplet punktów za zwycięstwo w rajdzie zgarnął Sebastien Ogier, dokładając do 25 punktów za pierwsze miejsce jeszcze trzy dodatkowe za Power Stage.

Tanakowi na osłodę pozostało wywiezienie pięciu punktów za zwycięstwo w Power Stage. Po Rajdzie Turcji Estończyk pozostał liderem klasyfikacji generalnej mistrzostw z 210 punktami i przewagą 17 punktów nad Sebastienem Ogierem i 30 punktów nad Thierrym Neuvillem. Już tylko ta trójka walczy o mistrzowski tytuł. Przed nami ostatnie trzy rajdy.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA