REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Kamiq, Karoq i Kodiaq. Trzy SUV-y Skody

Skoda ma w swojej ofercie trzy SUV-y. Kamiq, Karoq i Kodiaq. Nazwy brzmią podobnie, auta wyglądają podobnie. Gdzie tkwią różnice?

Skoda Kamiq, Karoq i Kodiaq auto motor i sport
SUV-y Skody - Kamiq, Karoq i Kodiaq, fot. Michał Szymaczek

Nazywając swoje trzy SUV-y według jednego klucza Skoda sporo zaryzykowała. Dodatkowo wszystkie trzy auta mają na pierwszy rzut oka bardzo podobny wygląd i dopiero postawione obok siebie eksponują różnice – w rozmiarze i stylistycznych detalach.

Jeśli zdarza się wam pomylić je ze sobą, pomieszać nazwy albo co więcej – właśnie zorientowaliście się, że Skoda to już nie tylko Fabia, Octavia i Superb, ale również SUV-y, i to w dodatku trzy różnej wielkości, to zapewniamy, że nie jesteście jedyni.

Ponieważ my jesteśmy po to, by opisywać świat motoryzacji i przybliżać go czytelnikom, pokażemy wam różnice dzielące te trzy modele. Zdradzimy wam też, co oznaczają ich oryginalnie brzmiące nazwy. A na koniec, jeśli nadal nie będzie jasne który model to Kamiq, który Karoq, a który Kodiaq, zdradzimy wam zaskakująco genialny w swojej prostocie sposób na zapamiętanie.

Zobacz także: nowe Renault Zoe - pierwsza jazda

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Kamiq, Karoq i Kodiaq auto motor i sport
SUV-y Skody - Kamiq, Karoq i Kodiaq, fot. Michał Szymaczek

Nazwy SUV-ów Skody i... Alaska

Kamiq, Karoq i Kodiaq. Jak łatwo zauważyć, wszystkie trzy nazwy zaczynają się na K i kończą na q. Ale to nie wszystko. Wszystkie trzy nazwy mają bowiem swoje pochodzenie na... Alasce. Dlaczego aż tam? Zapewne w ten sposób mamy kojarzyć SUV-y Skody z solidnymi autami, radzącymi sobie w najsurowszym klimacie i warunkach. Niech i tak będzie.

Chociaż wcale surowe są też przecież czeskie Karkonosze, czy w ogóle nasze Bieszczady. A to i bliżej, i bardziej swojsko. Wtedy można by pomyśleć o innych nazwach. Na przykład na S. Skoda Śnieżka (Sněžka) - jak najwyższy szczyt Czech. Albo Skoda Solina - może nad Soliną nie jest aż tak surowo, ale jak ładnie brzmi. Zostawmy jednak te żarty na boku i przejdźmy do rzeczy.

Zobacz także: 1500 aut dziennie - oto supernowoczesna fabryka

REKLAMA

Skoda Kamiq Materiały prasowe
Skoda Kamiq

Skoda Kamiq - w każdej sytuacji

Zacznijmy od najnowszego w rodzinie SUV-a, właściwie crossovera – Skody Kamiq. Jego nazwa została zaczerpnięta z języka Inuitów (zwanych dawniej Eskimosami), z okolic Ameryki Północnej i Grenlandii. Oznacza zdolność dopasowania się do każdej sytuacji.

Jeśli przenieść to na język samochodów, rzeczywiście Skoda Kamiq okazuje się być bardzo uniwersalnym samochodem. Sprawdziliśmy to podczas dwudniowych testów trzech SUV-ów na drogach Szwajcarii, gdzie - nota bene - Skoda jest jedną z najpopularniejszych marek.

Skoda Kamiq to crossover, który doskonale czuje się w mieście. W zgrabnym nadwoziu o długości 4,24 metra wygospodarowano jednak na tyle dużo przestrzeni, w tym spory 400-litrowy bagażnik czy możliwość złożenia przedniego fotela i przewiezienia przedmiotów o długości 2,5 metra, że spokojnie wyruszyć nim można także w nieco dalszą podróż lub przewieźć paczkę ze świeżo zakupionym meblem z wiadomego sklepu.

Umówmy się - w naszych polskich warunkach Skoda Kamiq spokojnie może być podstawowym samochodem w rodzinie. Nie chcesz kompaktowej Scali, tylko modnego SUV-a? Proszę bardzo. Są nawet w "podobnych pieniądzach".

Do napędu Skody Kamiq służą dwa silniki benzynowe w trzech wariantach mocy – 95, 115 oraz 150 KM. Auto dostępne jest z napędem na przednie koła, co w tym segmencie jest normą, ma za to zwiększony prześwit, który pomoże uchronić zderzaki podczas parkowania przy wysokich krawężnikach. Idźmy zatem dalej.

Zobacz także: znamy cenę elektrycznego Volkswagena ID.3

REKLAMA

Skoda Karoq auto motor i sport
Skoda Karoq, fot. Michał Szymaczek

Skoda Karoq - pędząca strzała

Dochodzimy do kolejnego SUV-a, którym jest Skoda Karoq. Nazwa modelu jest tym razem połączeniem dwóch słów, pochodzących z języka plemienia Alutiiq zamieszkującego wyspę Kodiak na Alasce. Oznaczają one „samochód” oraz „strzałę” - główny element logo Skody.

Skoda Karoq jest bardzo uniwersalnym kompaktowym SUV-em o dużych możliwościach, zarówno do jazdy na co dzień, jak i wypadu za miasto czy na dłuższe wakacje. Auto ma 4,38 metra długości i jak się nietrudno domyślić, w środku wygodnie zmieści się nie tylko pięć osób, ale również sporo - aż 521 litrów ich bagażu.

Można również pokusić się o zjazd Karoqiem z utwardzonej drogi w lekki teren lub ze spokojem ruszyć w zimową podróż przez zaśnieżone drogi, na co pozwoli opcjonalny napęd na cztery koła, tudzież w ogóle zakup Karoqa w uterenowionej wersji Scout.

Pod maską Skody Karoq pracować może jedna z wielu jednostek napędowych – benzynowych i Diesla. Począwszy od silnika o mocy 115 KM, skończywszy na jednostkach 190-konnych. Topowe silniki świetnie pasować będą do usportowionej odmiany Sportline.

Zobacz także: Volkswagen w elektrycznej ofensywie

REKLAMA

Skoda Kodiaq auto motor i sport
Skoda Kodiaq, fot. Michał Szymaczek

Skoda Kodiaq - drapieżny niedźwiedź

Dochodzimy do trzeciego i zarazem największego z trzech SUV-ów Skody – modelu Kodiaq. Jego nazwa ma znaczenie, które zdaje się doskonale pasować do 4,7-metrowego SUV-a, zdolnego pomieścić nawet siedmioro pasażerów. Kodiaq nawiązuje bowiem do żyjącego na wyspie Kodiak na Alasce niedźwiedzia kodiackiego, jednego z największych lądowych drapieżników.

Takim drapieżnikiem okazała się Skoda Kodiaq w sportowej wersji RS z 240-konnym dieslem pod maską, kiedy to w imponującym stylu pokonała okrążenie legendarnej Północnej Pętli toru Nurburgring w rekordowym w klasie 7-miejscowych SUV-ów czasie 9:29,84 minuty.

Pomimo swoich dużych gabarytów Kodiaq okazuje się całkiem przyjaznym „niedźwiadkiem”. W mieście może nie zaparkuje tam gdzie Kamiq, ale nie jest też wcale niezgrabnym kolosem. W trasie prowadzi się za to lekko i zwinnie, a spora masa i wysoka pozycja za kierownicą dają poczucie bezpieczeństwa.

Dalekie podróże są domeną Kodiaqa. Zmieści on pięć osób i aż 835 litrów bagażu, co oznacza że w drodze na wakacje nie trzeba się ograniczać z ilością walizek lub nawet siedmioro pasażerów i ich podręczne torby.

Podróżować można w atmosferze luksusu w topowej wersji Laurin&Klement lub w klimacie off-roadu w uterenowionej Scout, tudzież z nutką sportu w odmianie Sportline. Pod maskę Skody Kodiaq trafiają silniki o mocy od 150 do aż 240 KM.

Zobacz także: Mitsubishi Eclipse Cross - jak z kosztami eksploatacji?

REKLAMA

Skoda Kodiaq, Karoq i Kamiq Materiały prasowe
Skoda Kodiaq, Karoq i Kamiq

Kamiq, Karoq, Kodiaq – który jest który?

Jak zatem widać, Skoda w ostatnich latach mocno rozwinęła ofertę, proponując aż trzy różnej wielkości SUV-y. Może i podobne, z podobnie brzmiącymi nazwami, ale dysponujące całkiem odmiennym charakterem i przeznaczeniem, a do tego bardzo uniwersalne i praktyczne - bo tego im odmówić nie można. I teraz to właśnie one zaczynają coraz mocniej przyciągać klientów, odciążając w tej roli dotychczasowe bestsellery - Octavię i Fabię.

Jeśli w tym miejscu rozpoznajecie już, który to Karoq, a który Kodiaq, to szczere gratulacje. Jeżeli jednak nie, to mamy dla was obiecany wcześniej sposób na przypisanie nazw do poszczególnych modeli. Jest banalnie prosty.

Wystarczy bowiem... ustawić nazwy w kolejności alfabetycznej – Kamiq, Karoq, Kodiaq. Pierwszy z nich, Kamiq – to ten najmniejszy. Drugi, Karoq – to ten pośredni. A trzeci, Kodiaq – to największy z SUV-ów Skody. Łatwizna!

Problem pojawi się wraz z nadejściem kolejnego SUV-a. Ale czy to w ogóle nastąpi, skoro w gamie Skody są już trzy? A i owszem. Co więcej, jak się dowiedzieliśmy, ten jest już w drodze. Ofertę Skody poszerzy niebawem czwarty SUV, tym razem z napędem elektrycznym.

Pojawi się po raz pierwszy na marcowym salonie samochodowym w Genewie, a do sprzedaży trafi w 2021 roku. Nazwy jeszcze nie znamy, ale strzelamy, że zaczynać się będzie na K, a kończyć na q. Nasza propozycja to Skoda Kationiq. Od kationu - naładowanego dodatnio jonu. Na Alasce przecież ich nie brakuje.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA