Karmiony prądem - Fisker Karma

Fisker Karma
Fisker Karma

Fisker Karma, podobnie jak opisywana niedawno Tesla Roadster, to pojazd, który powstał w Stanach Zjednoczonych. Auto zalicza się do klasy 4-drzwiowych sportowców i w przyszłości ma konkurować m.in. z Porsche Panamerą, który pod swoim nadwoziem ma skrywać napęd hybrydowy.

Nazwa Fisker pochodzi od nazwiska twórcy auta - Henrika Fiskera. Pan ten miał swój udział w projektowaniu takich "perełek”, jak BMW Z8 czy Aston Martin DB9 i V8 Vantage. Nic więc dziwnego, że Fisker Karma to pojazd przykuwający uwagę.

Auto jest długie jak Mercedes CLS, wysokie jak Porsche 911 i szerokie jak BMW serii 7. Krótki tylny zwis, długa maska, charakterystyczny grill, dość wysoko umieszczone przednie światła i diody LED z tyłu nie pozwalają obok tego auta przejść obojętnie, szczególnie gdy pokryty jest niebieskim lakierem.

Karma wykorzystuje do napędu technologię Q-Drive - jeden klasyczny, mały silnik benzynowy i zestaw baterii. Jeśli są one odpowiednio naładowane, to bak benzyny wystarcza na cały rok użytkowania!

Kierowca ma do wyboru dwa tryby - jeden do jazdy ekonomicznej, drugi natomiast czyni z Fiskera pełnoprawny samochód sportowy. Przyspieszenie do 100 km/h trwa według danych producenta jedynie 6 sekund, wskazówka predkościomierza może dojść maksymalnie do 200 km/h.

Na pokładzie jest miejsce dla czterech osób, a każda ma do dyspozycji osobny fotel. Bagażnik bez problemu może zmieścić dwie torby do golfa i trochę dodatkowych rzeczy.

Auto wycenione zostało na 80 tysięcy dolarów. Konkurent Karmy – Panamera – będzie zapewne droższym zakupem, podobnie jak Aston Martine Rapide. Zamówienia na auto można już składać poprzez stronę internetową producenta.

Źródło: Fisker Automotive

REKLAMA