REKLAMA

Kary za cofanie liczników niewiele zmienią?

25 maja w życie wejdzie część przepisów, wprowadzających kary za cofanie liczników. Problemem mogą jednak okazać się auta sprowadzane z zagranicy.

Licznik samochodu auto motor i sport
Licznik samochodu, fot. Michał Szymaczek

Niedawno pisaliśmy o tym, że surowe karanie bezprawnego cofania liczników wchodzi na ostatnią prostą, a zmiany w prawie podpisał już prezydent. Część z nich, te związane ze zmianami w kodeksie karnym, wejdą w życie z dniem 25 maja, pozostałe od 1 stycznia 2020 roku.

To z pewnością krok w dobrą stronę, bo każda próba ukrócenia procederu oszukiwania, jaki w naszym kraju urósł do gigantycznych wręcz rozmiarów, jest potrzebna, a wręcz pożądana. Problemem może okazać się jednak masowy import używanych samochodów z zagranicy, które przejeżdżają do nas ze świeżo cofniętymi licznikami.

Według danych otrzymanych od AAA Auto, nawet 80 proc. używanych samochodów, które pochodzą z importu, może mieć zaniżony przebieg. W 2018 roku zostało sprowadzonych do Polski ponad 1 mln takich samochodów (dokładnie 1 003 290 aut), co oznacza wzrost o 7 proc. w stosunku do 2017 roku.

Jak podaje w swoim raporcie AAA Auto, za 97 proc. importu odpowiadają osoby prywatne. W skali roku oznacza to zatem ogromny napływ samochodów z cofniętymi licznikami.

Zobacz także: aplikacja mPojazd - dowód i OC w smarftonie

REKLAMA

REKLAMA

Korekta licznika na granicy

Cofanie wskazań liczników to nie tylko problem Polski, bo jak wskazuje wspomniany raport, co roku miliony osób w Unii Europejskiej mają do czynienia z cofniętym licznikiem kilometrów w kupowanym z drugiej ręki samochodzie.

Zgodnie z ostrożnymi szacunkami ekspertów, Unia traci na tym procederze nawet do 9,6 miliarda euro rocznie. I o ile większość państw UE stworzyła już swoje systemy walki oszustwami nazywanymi „korektą licznika”, to te działają jednak tylko przy założeniu, że pojazd znajduje się w państwie pierwszej rejestracji.

Standardową praktyką jest sprzedaż za granicę i właśnie wtedy najczęściej dochodzi do manipulacji historią pojazdu – wyjaśniają eksperci AAA Auto.

Konieczne jest więc, żeby ustawodawcy poszli za ciosem i ruszyli z pracami nad systemem współdzielenia przez kraje Unii informacji o stanie liczników w samochodach.

Zobacz także: małe tablice rejestracyjne pod kontrolą

REKLAMA

Wysokość kar za cofanie licznika

W myśl nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks karny, za każde celowe cofnięcie licznika grozić będzie kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Co ważne, kara grozić będzie zarówno zlecającemu oszustwo, jak i jego wykonawcy, czyli np. mechanikowi w warsztacie. Dziś można to robić, nie narażając się na karę, a co więcej - niektóre warsztaty wręcz oferują taką usługę, nazywając ją np. „korektą wskazań licznika” czy „naprawą licznika”.

To nie koniec, bowiem pojawi się również kara grzywny w wysokości do 3000 złotych. Będzie ona grozić również wtedy, kiedy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku nieodwracalnej awarii licznika lub elementu nierozerwalnie z nim złączonego.

Zobacz także: zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

REKLAMA

REKLAMA

Kary za cofanie liczników – przepisy za granicą

Podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej. W Niemczech na przykład za fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów można trafić na 5 lat do więzienia.

W Austrii rok więzienia grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje 2 lata więzienia za zmianę wskazań licznika przebiegu, a w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA