REKLAMA

Kary za cofanie liczników z opóźnieniem

Wprowadzenie kar za cofanie liczników wciąż nie weszło w życie. Branża apeluje o przyspieszenie prac.

Licznik samochodu Materiały prasowe
Licznik samochodu, fot. materiały prasowe

Surowe kary za cofanie liczników miały obowiązywać od stycznia 2019 roku, ale jak się okazuje, ustawa utknęła w sejmowej komisji infrastruktury. W związku z tym, Związek Dealerów Samochodów wystosował pisma skierowane m.in. do marszałka Sejmu i do przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury, w których apeluje o przyspieszenie prac nad zmianą w przepisach.

REKLAMA

Prace nad projektem zmian w prawie, które sankcjonować mają nielegalną ingerencję we wskazania licznika przebiegu, zostały zawieszone na początku grudnia. Chodziło o to, żeby najpierw wprowadzić inne zmiany, dotyczące przeglądów technicznych i stacji kontroli pojazdów. Te prace również wstrzymano w ramach drugiego czytania w połowie grudnia 2018 roku.

Jak czytamy w komunikacie ZDS:

"Projekt wprowadzający penalizację zjawiska tzw. „kręcenia liczników” w pojazdach mechanicznych oraz wiele innych zmian prawnych mających na celu ograniczenie tego zjawiska, jest niezwykle istotny społecznie. Powoduje bowiem zwiększenie bezpieczeństwa obrotu prawnego autami używanymi i zwiększa zaufanie konsumentów do instytucji państwa, zabezpieczających prawnie interesy nabywców takich pojazdów."

Dalej czytamy, że:

"Projekt ten jest oczekiwany przez wszystkie organizacje reprezentujące polskich konsumentów i przedsiębiorców oraz w pełni akceptowany przez wszystkie partie polityczne reprezentowane w polskim parlamencie. Ponadto przepisy penalizujące zjawisko „cofania liczników” powszechnie obowiązują w innych krajach UE, w tym w krajach ościennych."

Związek Dealerów Samochodów zaznacza ponadto, że:

„Ponieważ problem fałszowania wskazań liczników pojazdów przyjął w Polsce w ostatnich kilkunastu latach ogromną, niewyobrażalną wręcz skalę, istnieje konieczność jak najszybszego rozwiązania tego problemu poprzez uchwalenie przez polski parlament rozwiązań prawnych zawartych w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy - Kodeks karny (druk nr 2878), o co niniejszym wnioskujemy”.

Do apelu ZDS przyłączyły się również inne organizacje motoryzacyjne, w tym m.in. Stowarzyszenie Komisów, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polska Izba Motoryzacji i Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej.

REKLAMA

REKLAMA

Kary za cofanie liczników – co się zmieni

W myśl nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks karny, za każde celowe cofnięcie licznika grozić będzie kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Co ważne, kara grozić będzie zarówno zlecającemu oszustwo, jak i jego wykonawcy, czyli np. mechanikowi w warsztacie. Dziś można to robić, nie narażając się na karę, a co więcej - niektóre warsztaty wręcz oferują taką usługę, nazywając ją np. „korektą wskazań licznika” czy „naprawą licznika”.

To nie koniec, bowiem pojawi się również kara grzywny w wysokości do 3000 złotych. Będzie ona grozić również wtedy, kiedy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku nieodwracalnej awarii licznika.

Zobacz także: prawo jazdy kategorii B - nowe uprawnienia!

REKLAMA

Kary za cofanie liczników – przepisy za granicą

Podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej. W Niemczech na przykład za fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów można trafić na 5 lat do więzienia.

W Austrii rok więzienia grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje 2 lata więzienia za zmianę wskazań licznika przebiegu, a w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA