REKLAMA

Kary za nieprzerejestrowanie samochodu. Znamy datę

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu w ustawowym czasie wyniesie nawet tysiąc złotych. Wiemy już, kiedy przepisy wejdą w życie.

Tablice rejestracyjne Shutterstock
Tablice rejestracyjne, fot. Shutterstock

Nawet 1000 złotych kary zapłaci właściciel samochodu, który w terminie 30 dni nie zarejestruje lub nie wyrejestruje swojego auta. Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Choć wydaje się, że „czystość i porządek w gminie” są zupełnie niezwiązane z samochodami i motoryzacją, wnikliwa lektura zapisów ustawy pokazuje, że jest zupełnie inaczej.

REKLAMA

Jak się bowiem okazuje, projekt zmian wprowadzi również nowe zapisy w prawie o ruchu drogowym, a konkretnie mówiąc, przewiduje surowe sankcje nakładane na kierowców, którzy nie dopełnią swoich obowiązków związanych z zarejestrowaniem lub wyrejestrowaniem samochodu.

Wiadomo też, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie. Pisała o tym „Rzeczpospolita” we wtorkowym wydaniu. "Minister środowiska przygotował dla kierowców niespodziankę. I to już od 1 stycznia 2020 r. Będą mieli 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację lub wyrejestrowanie samochodu. Jeśli terminu nie dotrzymają, spotka ich kara" – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej”.

Zgodnie z zapisami, które przeszły już przez pierwsze sejmowe czytania, każdy kto nie złoży odpowiedniego wniosku o zarejestrowanie samochodu lub jego wyrejestrowanie – na przykład po zezłomowaniu lub nawet kradzieży – w ustawowym terminie 30 dni, zapłaci 1000 złotych kary.

Zobacz także: czasowa rejestracja aut już działa

REKLAMA

REKLAMA

Co więcej, 30-dniowy termin zaczynać się będzie od momentu zakupu nowego samochodu w salonie, zakupu auta z drugiej ręki, zarejestrowanego w kraju lub też sprowadzenia pojazdu z zagranicy.

Kary za niezarejestrowanie auta – naciski KE

Zapisy, o których mowa powyżej, wymusza niejako Komisja Europejska, która naciska na wprowadzenie egzekwowania obowiązku rejestracji samochodów wwożonych do kraju. Przepisy budzą jednak wątpliwości ekspertów.

Obawiają się oni na przykład o 30-dniowy ustawowy termin potrzebny na rejestrację aut, które wymagają czasochłonnych napraw powypadkowych w przypadku sprowadzenia czy zakupu takiego uszkodzonego pojazdu. Jak ostatecznie zostanie rozwiązana ta kwestia, dowiemy się zapewne niebawem, kiedy ustawa nabierze ostatecznego kształtu.

Zobacz także: nowe znaki na polskich drogach od połowy sierpnia

REKLAMA

Jakie kary obowiązują obecnie?

Okazuje się, że mało kto ma świadomość zapisu w art. 97 kodeksu wykroczeń. Mówi on o tym, że właściciel wykraczający przeciwko zapisom Prawa o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie podlega karze grzywny do 3000 złotych. W tym ogólnym zbiorze wykroczeń zawiera się również niedopełnienie ustawowego obowiązku związanego z rejestracją aut.

Proponowane zmiany z jednej strony obniżą więc wysokość ewentualnej kary, ale z drugiej wprowadzą możliwość karania nie tylko osób fizycznych, jak do tej pory, ale i przedsiębiorców. Poza tym precyzyjne zapisy umożliwią służbom skuteczniejsze egzekwowanie kar.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA