Kategoria B pozwoli prowadzić motocykl. Nie tylko z automatem!

Dziś posłowie przegłosowali zmiany do ustawy o kierujących pojazdami zaproponowane przez Senat. Zgodnie z nimi prawo jazdy kategorii B pozwoli prowadzić najsłabsze motocykle.

skutery

W porównaniu do przyjętej w maju nowelizacji ustawy zaszła jedna istotna zmiana. Otóż posłowie chcieli, by kierowcy samochodów, posiadający prawo jazdy kat. B przez minimum trzy lata mogli prowadzić najsłabsze motocykle (o pojemności do 125 ccm, maksymalnej mocy nieprzekraczającej 11 kW i o stosunku mocy do masy własne maksymalnie 0,1 kW/kg) wyposażone w automatyczną przekładnię.

Senatorowie, których poprawkę rekomendowała następnie Sejmowa Komisja Infrastruktury, wprowadzili jednak zmianę, by taka osoba mogła prowadzić motocykl o powyższych parametrach, jednak zarówno z automatyczną, jak i manualną skrzynią biegów.

Co to będzie oznaczało? Przede wszystkim znacznie poszerzy się wybór jednośladów, które będą spełniać powyższe warunki. Gdyby pozostał zapis o automatycznej przekładni, wówczas wybór sprowadzałby się praktycznie wyłącznie do skuterów.

Nowelizacja ustawy znosi jednocześnie obowiązek uczestniczenia w teoretycznym szkoleniu na prawo jazdy. Poza tym baza pytań ma być jawna i ogólnodostępna.

Przyjęte przez Sejm zmiany czekają teraz na podpis prezydenta. Po jego uzyskaniu oraz 30-dniowym vacatio legis od momentu opublikowania znowelizowanej ustawy w Dzienniku Ustaw zmiany wejdą w życie.

REKLAMA