Kia Cee'd z "Top Gear" na sprzedaż

Pamiętacie "samochód za rozsądną cenę" w programie "Top Gear"? Jeden z nich, Kia Cee'd, trafiła na sprzedaż. Jej cena rośnie.

Kia Cee'd z programu Top Gear
Kia Cee'd z programu Top Gear
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Szukając samochodu za rozsądną cenę, z pewnością można wziąć pod uwagę używaną Kię Cee'd. Model ten cieszył się w swoim czasie dużą popularnością i dobrą opinią. U nas sporo egzemplarzy trafiło na użytek policji, a na rynku wtórnym jest w czym wybierać.

REKLAMA

Jeden z egzemplarzy, trafił w 2010 roku do studia BBC, gdzie do 2013 roku wykorzystywano go do prób sportowych. Jedną z części telewizyjnego show "Top Gear" było wsadzenie za kierownicę tego "samochodu za rozsądną cenę" kogoś, kto na co dzień porusza się o wiele droższymi i lepszymi autami i zachęcenie go do pobicia rekordu toru.

Jak można się spodziewać, wielokrotnie dochodziło do uszkodzenia auta, zniszczenia sprzęgła, skrzyni biegów czy zawieszenia. Z drugiej strony jednak, każdorazowo auto było kompleksowo naprawiane tak, by kolejne gwiazdy, ubezpieczone nieraz na miliony dolarów, mogły bezpiecznie pokonać swoje okrążenia toru w Dunsfold w pełni sprawnym pojazdem.

Teraz Kia Cee'd, czy też jak nazywał ją Jeremy Clarkson "si apostrof di", trafiła na sprzedaż, gdzie wystawiono ją za kwotę 4500 funtów. To średnio o około 1,5 tys. funtów więcej, niż jej rynkowa wartość. Co ciekawe, niespełna miesiąc temu ten sam egzemplarz trafi na eBay, gdzie z początkowej ceny 0,99 funta ostateczna kwota urosła do ponad 10 tys. funtów. Prawdopodobnie aukcja została anulowana.

Dodać trzeba, że wystawionym na sprzedaż egzemplarzem jeździli najwięksi celebryci, aktorzy i muzycy, w tym muzyk Will.I.Am, aktorka Amber Heard, legenda rocka Alice Cooper czy polityk John Prescott.

Inna rzecz to niewielki przebieg, sięgający obecnie 7200 mil, czyli około 11,5 tys.  kilometrów, co jak na siedmioletnie auto jest wynikiem niespotykanym. Jak wspomnieliśmy, wszelkie bieżące naprawy wykonywane były przez producenta, więc mimo burzliwej przeszłości, auto jest w stanie idealnym.

Dla uczciwości trzeba dodać, że egzemplarz wystawiony na sprzedaż ma skrzynię automatyczną. A to oznacza, że jednak te największe gwiazdy nie siedziały w niej, tylko w wersji z przekładnią manualną. W historii tego egzemplarza nie zapisał się więc Tom Cruise, Rowan Atkinson, Matt LeBlanc czy Cameron Diaz.

Z kolei uzasadnieniem wysokiej ceny, poza faktem wożenia gwiazd i celebrytów, jest wyposażenie samochodu w pełną klatkę bezpieczeństwa i kubełkowe fotele z rajdowymi pasami bezpieczeństwa.

Z dziennikarskiego obowiązku odnotujmy jeszcze, że auto napędza benzynowy silnik 1,6 o mocy 120 KM, a przegląd ważny jest do lutego 2018 roku. W wyposażeniu jest m.in. klimatyzacja i radio z CD oraz elektrycznie opuszczane przednie szyby. Aha, kierownica jest po prawej stronie, ale zgodnie z obecnymi przepisami, nie jest to już przeszkodą w rejestracji na terenie Polski.

To jak, bierzecie?

Zobacz także:
REKLAMA